Spór o uchwałę ws. kanonizacji JPII. Gugała: "Lewica powinna milczeć. Nabroiła i ma trupy w szafie". Wołk-Łaniewska: "Kościół ma więcej trupów!"

Agnieszka Wołk-Łaniewska z "Nie" przekonywała w Poranku Radia TOK FM, że sejmowa uchwała z okazji kanonizacji Jana Pawła II jest sprzeczna z demokracją. - Lewica w tej sprawie powinna milczeć. Nie powinna wygłaszać opinii, bo nie ma do tego prawa z powodów estetycznych i dobrego wychowania - kontrował Jarosław Gugała z Polsatu. Wywiązała się ostra dyskusja.

Sejmowa lewica zamierza protestować przeciwko uchwale z okazji kanonizacji Jana Pawła II . Na uczczenie tego wydarzenia nie zgadza się zwłaszcza Twój Ruch, ale wątpliwości ma także SLD. W parlamencie zapowiada się awantura. Czy słusznie?

"Niesiołowski przekonał mnie, że uchwała jest wyrazem złej woli i bzdurnych teorii o gwałceniu praw większości" [BLOG] >>>

W prowadzonym przez Tomasza Sekielskiego Poranku Radia TOK FM doszło do ostrej wymiany zdań między Agnieszką Wołk-Łaniewską z "Nie" i Jarosławem Gugałą, szefem "Polsatu".

Agnieszka Wołk-Łaniewska : Wczoraj jakaś posłanka Platformy mówiła do Joanny Senyszyn: "pani chciałaby uchodzić za osobę tolerancyjną, więc musi pani przyznać, że Jan Paweł II był wielkim człowiekiem". To moment, żeby ktoś przyznał: "ja osobiście nie uważam, żeby Jan Paweł II był wielkim człowiekiem".

Mam bardzo krytyczny stosunek do tego, co Jan Paweł II zrobił w sprawie pedofilii, do jego konsekwentnego nieuznawania wiedzy o tym dramacie, mam bardzo krytyczny stosunek do tego, co Jan Paweł II zrobił w sprawie Kościoła wyzwolenia, który był realizacją jego nauk społecznych przeciwko krwawym prawicowym reżimom w Ameryce Południowej. Papież zwalczał i de facto zdelegalizował go, doprowadzając przy okazji do śmierci bp. Romero. Mam bardzo krytyczny stosunek do tego, co Jan Paweł II zrobił w sprawie walki z prezerwatywami, która umożliwiła triumfalny pochód AIDS przez Afrykę.

Oczywiście Sejm ma prawo przyjąć uchwałę głoszącą, ze Jan Paweł II był wielkim człowiekiem. Ale na miłość boską, sytuacja, w której zmusza się ludzi, którzy tak nie myślą, by wzięli udział w uchwaleniu tego przez aklamację, jest sytuacją, która zaprzecza demokracji!

Jarosław Gugała : Nikt nikogo nie zmusza. Pani może publicznie wygłaszać swoje zdanie, lewica w Sejmie nie zgadza się na przyjęcie uchwały, wszystko jest jak być powinno.

Wołk-Łaniewska : Ale jest totalny nacisk na lewicę!

Gugała : Jest, bo są ludzie, którzy myślą inaczej niż pani. Problem lewicy w tej kwestii polega na tym, że zasługą Jana Pawła II między innymi jest to, że wpłynął na wyrwanie Polski z realnego socjalizmu, raju lewicy stworzonego przez ZSRR. Lewica w tej sprawie powinna delikatnie milczeć. Nie powinna wygłaszać opinii, bo nie ma specjalnie do tego prawa z powodów estetycznych i dobrego wychowania. Jak się nabroiło i ma się trupa w szafie, powinno się mówić ciszej.

Wołk-Łaniewska : Ilość trupów w szafie Kościoła katolickiego jest znacznie większa niż w szafie polskiej lewicy.

Gugała : Biała księga komunizmu pokazuje, że dzięki temu ustrojowi na świecie straciło życie kilkadziesiąt milionów ludzi.

Wołk-Łaniewska : Jaka jest tu odpowiedzialność SLD i TR?

Gugała : Wywodzą się z pewnego pnia i są absolutnie bezkrytyczni, nie potrafią się sprawiedliwie i sensownie odnieść do przeszłości. Atakowanie na oślep Kościoła, który ma swoje wady, jest uprawnione i sensowne, ale nie można potępiać Kościoła w czambuł.

Wołk-Łaniewska : Dlaczego?

Gugała : Dlatego, że nie można też w czambuł potępiać światowego komunizmu. Są przypadki, kiedy lewicy udało się spełnić pozytywne role. Od czasu, kiedy Stalin stał się sojusznikiem Zachodu, ten totalitaryzm stał się bezkarny i do dziś ma wielu zwolenników. Nie da się jednak wszystkiego załatwić jednym kwantyfikatorem "wielki", że cała lewica lub cały Kościół jest zły. Są przykłady i pozytywne i negatywne.

A w ramach kampanii wyborczej lewica powinna się skoncentrować na krytyce kapitalizmu. W Polsce tchórzliwie omija ten temat i zajmuje się antyklerykalizmem. Bo to jest łatwiejsze. Kościół w Polsce jest faktem historycznym i dzięki Kościołowi Polska jest w cywilizacji zachodnioeuropejskiej, a nie mongolsko-sowieckiej.

Tomasz Sekielski : Nie cofając się aż tak, przypomnę, że ta sama lewica zabiegała o wsparcie Kościoła, by poparł akcesję do Unii Europejskiej. Wizyty u prymasa, słowa Jana Pawła II wygłoszone podczas jednej z audiencji. Lewica, kiedy Kościół jest jej potrzebny, na kolanach zmierzała do jego drzwi.

Więcej o: