Znamy skład państwowej delegacji na kanonizację Jana Pawła II. Brakuje Tuska

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką oraz delegacje rządu, Sejmu i Senatu i wielu parlamentarzystów weźmie udział w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Komorowski zostanie też przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Donald Tusk nie pojawi się w Watykanie.

Prezydent Bronisław Komorowski złoży wizytę w Watykanie i Republice Włoskiej w dniach 26-28 kwietnia. Wraz z małżonką Anną 27 kwietnia weźmie udział w mszy kanonizacyjnej papieży Jana Pawła II i Jana XXIII na placu św. Piotra. Zostanie też przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

Prezydent zaprosił do towarzyszenia mu byłych prezydentów Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego. Obydwaj przyjęli zaproszenie. W delegacji nie bierze natomiast udziału Donald Tusk.

Za Tuska - Cichocki

Sejm RP podczas uroczystości kanonizacyjnych będzie reprezentować marszałek Ewa Kopacz. Marszałek będzie uczestniczyć we mszy na placu św. Piotra oraz weźmie udział w audiencji u papieża Franciszka. Rząd reprezentować będzie szef kancelarii premiera min. Jacek Cichocki.

W delegacji sejmowej będą uczestniczyć przedstawiciele poszczególnych klubów parlamentarnych. - Klubom parlamentarnym została zaproponowana, a następnie przydzielona liczba miejsc zgodnie z przysługującym parytetem - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu.

Z kolei delegacji Senatu RP przewodniczyć będzie marszałek Bogdan Borusewicz. W skład delegacji wchodzą: Helena Hatka (PO), Stanisław Iwan (PO), Andżelika Możdżanowska (PSL) oraz Jan Maria Jackowski (PiS).

Delegacje z 54 państw

Oprócz uroczystości kanonizacyjnych posłowie i senatorowie wezmą udział w oficjalnym przyjęciu wydawanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego z okazji kanonizacji.

Wynajętym wspólnie samolotem mają udać się do Rzymu posłowie PO, PSL i Solidarnej Polski. Z kolei PiS organizuje pielgrzymkę kolejową dla swoich działaczy z rodzinami. Najprawdopodobniej zabraknie na niej prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który poleci samolotem. Na kanonizację nie wybierają się tylko przedstawiciele SLD i Twojego Ruchu.

Włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało kilka dni temu, że na uroczystościach kanonizacyjnych oczekiwanych jest 61 delegacji państwowych z 54 krajów, w tym 19 głów państw, 24 premierów i 23 ministrów. Do Rzymu ma przybyć 800 tys. pielgrzymów, a dwa miliardy ludzi będzie śledzić uroczystości za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: