Nad Murmańskiem eksplodował meteoroid? Błysk wybuchu zamienił na chwilę noc w dzień [WIDEO]

Nad Murmańskiem najprawdopodobniej wybuchł meteoroid - informuje Russia Today. Rosyjska telewizja zaznacza jednak, że władze nie potwierdziły ani nie zaprzeczyły tej informacji. Na YouTube opublikowano film ukazujący potężną eksplozję, która na chwilę zamieniła noc w dzień. Służby ratownicze uspokajały, że nikt nie został ranny.
 

Widoczny na filmie wybuch zarejestrowało wielu rosyjskich kierowców - spora ich liczba ma zainstalowane w samochodach kamery. Na filmach nagranych przez mieszkańców 300-tysięcznego Murmańska widać mknącą przez niebo jaskrawo świecącą kulę przypominającą meteor, która po chwili rozjarza się, oświetlając nocne niebo tak, że wyraźnie widać na nim kształty chmur. Po chwili gaśnie.

Większość obserwatorów wskazywała na meteoroid jako przyczynę tajemniczego zjawiska - pisze "Russia Today" . Jednak władze nie potwierdziły oficjalnie, czy chodzi o naturalny obiekt z kosmosu, czy też może o kosmiczne śmieci, np. resztki satelitów, które spłonęły w atmosferze, spadając na Ziemię.

Tony takich śmieci codziennie docierają do ziemskiej atmosfery. Meteoroidów jest dużo mniej - około 500 rocznie, a jeszcze mniej dociera do Ziemi w postaci meteorytów i uderza w powierzchnię naszej planety. Najbardziej spektakularny przypadek upadku meteoroidu w ostatnich latach to ubiegłoroczny incydent w Czelabińsku, gdzie wybuch i wywołana nim fala dźwiękowa spowodowały znaczne zniszczenia.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: