Szef IPN o grobach komunistów w Alei Zasłużonych: Najlepiej, gdyby ich nie było

- Minimum tego, co powinno być zrobione, to oznaczenie grobów osób odpowiadających za zbrodnie okresu komunistycznego przez tablice informacyjne - powiedział na antenie RMF FM szef IPN Łukasz Kamiński. - A najlepiej byłoby, gdyby tych grobów w ogóle tam nie było - dodał.

- Kwestia spoczynku przywódców PRL w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie to problem. Obecne pokolenia wiedzą jeszcze, kim byli ci ludzie, ale musimy pamiętać, że za sto lat Polakom może być trudno odróżnić pochowanych obok siebie w Alei Zasłużonych żołnierzy AK czy powstańców styczniowych od oficjeli państwa komunistycznego - powiedział Kamiński w Kontrwywiadzie RMF FM.

W ocenie szefa IPN "najlepiej byłoby, gdyby tych grobów w ogóle tam nie było". - "Minimum tego, co powinno być zrobione, to oznaczenie grobów osób odpowiadających za zbrodnie okresu komunistycznego przez tablice informacyjne - stwierdził. Dodał, że "powinniśmy także unikać chowania w miejscu, o którym mowa, członków władz PRL i WRON odpowiadających za zbrodnie i nieprawości okresu PRL".

W Alei Zasłużonych znajdują się m.in. groby Bolesława Bieruta i Juliana Marchlewskiego.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: