Brytyjscy nauczyciele: Dzieci głupieją od tabletów i komputerów. "Są agresywne i aspołeczne"

Brytyjskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców alarmuje, że coraz więcej dzieci nie potrafi wykonywać prostych czynności, takich jak budowanie z klocków z powodu zbyt częstego korzystania z technologii cyfrowych. Korzystanie z komputerów i tabletów negatywnie wpływa na zdolności motoryczne dzieci.

Rośnie liczba dzieci, których umiejętności motoryczne nie pozwalają na zabawę klockami. Umiejętności są obniżone ze względu na uzależnienie od komputerów, smartfonów i tabletów - informuje The Telegraph .

Wiele dzieci między trzecim a czwartym rokiem życia potrafi "przesunąć ekran" tabletu, ale zręczność ich palców po godzinach spędzonych z iPadem jest niewielka lub nawet żadna. Członkowie Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców poinformowali też, że niektóre starsze dzieci nie są w stanie wypełnić testu ręcznie, gdyż ich pamięć została uszkodzona wskutek zbyt częstego korzystania z nowych technologii.

Coraz więcej tabletów

Stowarzyszenie wzywa rodziców do ograniczenia czasu, jaki dzieci spędzają, korzystając z komputera. W ciągu ostatniego roku liczba gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii, w których używa się tabletów, znacznie się zwiększyła - z 20 do 51 proc. Eksperci ostrzegają, że wzrost ten ma poważny wpływ na rozwój umiejętności społecznych i fizycznych dzieci.

W zeszłym roku jeden z badaczy stwierdził, że wzrasta ilość młodych ludzi, którzy wymagają terapii leczącej z zachowań kompulsywnych wywołanych przez korzystanie z Internetu i urządzeń cyfrowych od urodzenia.

Aspołeczne zachowania

W trakcie corocznej konferencji stowarzyszenia Colin Kinney, nauczyciel z Irlandii Północnej, stwierdził, że uczniowie, którzy poprzedniej nocy grali na komputerze, mają tak ograniczoną uwagę, że równie dobrze mogliby nie przychodzić do szkoły.

Mark Montgomery, inny nauczyciel z Irlandii, stwierdził natomiast, że nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych wiąże się z nadwagą, zachowaniami agresywnymi i zmęczeniem dzieci. - Naszym zadaniem jest pilnowanie, czy technologia jest używana rozsądnie, a uczniowie nie cofają się i nie robią się aspołeczni - dodał.

Wielu nauczycieli przedszkolnych jest zaniepokojonych tym, że dzieci nie potrafią nawiązywać kontaktów z rówieśnikami, ale ich rodzice są dumni, że tak małe dzieci potrafią już korzystać z tabletów.

Stowarzyszenie opracowuje nowe wytyczne, które mają pomóc nauczycielom w kontaktach z rodzicami, których dzieci są uzależnione od technologii.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: