Decyzja Hosera o zamknięciu kościoła w Jasienicy bezprawna?

?Otrzymaliśmy informację od pełnomocnika ks. Wojciecha Lemańskiego ds. procedur odwoławczych, że według konsultowanych przez niego prawników decyzja abp. Henryka Hosera o zamknięciu kościoła w Jasienicy jest bezprawna? - napisali zwolennicy księdza na portalu społecznościowym.

Dowiedzieliśmy się, że zdaniem prawników kanonistów decyzja abp. Hosera przedstawiona m.in. w liście do parafian z Jasienicy nie znajduje żadnego oparcia w aktualnie obowiązujących przepisach prawa kanonicznego.

Biskup może zamknąć świątynie, gdy zachodzi podejrzenie "zbezczeszczenia przez dokonanie w niej czynności ciężko niesprawiedliwych, połączonych ze zgorszeniem wiernych". W innym przypadku może jedynie zabronić sprawowania eucharystii.

"Spodziewać się zatem należy, że władze Episkopatu i Nuncjusz Apostolski w Polsce w możliwie nieodległym czasie zauważą i utwierdzą się w przekonaniu o sprzeczności działań kurii warszawsko-praskiej z prawem" - napisano na stronie, która apeluje o wolność wypowiedzi dla księdza Lemańskiego.

Zobacz wideo

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: