Zanieczyszczone powietrze z Chin wpływa na klimat na całej półkuli

Potężne masy zanieczyszczonego powietrza z Chin mają daleko idący wpływ na wzorce pogodowe na całej półkuli północnej. Taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych przez kalifornijski instytut.

Burze o sile zwiększonej przez zanieczyszczone powietrze wpływają na systemy pogodowe w wielu zakątkach świata. Efekty działania tego mechanizmu są najbardziej widoczne zimą - informuje BBC powołując się na amerykańskich naukowców z California Institute of Technology (CIT).

Yuan Wang z CIT twierdzi, że zanieczyszczenia powodują, iż nad Pacyfikiem powstają grubsze i wyższe chmury. To z kolei sprawia, że opady są znacznie cięższe. - Efekt jest dosyć dramatyczny - mówi.

Wang podkreśla, że wpływ ten może być szczególnie mocno odczuwalny w Ameryce Północnej.

Powietrze w wielu częściach Azji ma najwyższy poziom zanieczyszczeń na świecie. W Pekinie i Delhi często wysoko przekracza on normy Światowej Organizacji Zdrowia. Ma to poważne skutki dla osób tam mieszkających.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: