Obława na światowych lotniskach: 183 osoby płaciły za bilety lotnicze skradzionymi kartami płatniczymi

Władze śledcze przeprowadziły operację w 32 krajach, na 68 lotniskach równocześnie. 183 osoby zostały zatrzymane. Podejrzewa się je o płacenie za bilety lotnicze skradzionymi albo podrobionymi kartami płatniczymi.

Podczas operacji Europolu wymierzonej przeciwko oszustom aresztowano - jak podaje berliński "Tagesspiegel" - 183 pasażerów. Mieli płacić za bilety lotnicze skradzionymi albo podrobionymi kartami płatniczymi.

Według stołecznej gazety akcja odbyła się już w ubiegłym tygodniu, we wtorek, równocześnie na 68 lotniskach w 32 krajach; w Niemczech na lotniskach w Berlinie, Frankfurcie nad Menem i Monachium.

Operację przygotowywano w ścisłej tajemnicy

Międzynarodową operację koordynował Europol. Przygotowywana była przez kilka miesięcy w ścisłej tajemnicy. Jak podała gazeta, w operację byli zaangażowani przedstawiciele władz policyjnych, 35 linii lotniczych i sieci wydających karty płatnicze.

Akcję przeprowadzono równocześnie we wszystkich krajach UE, w Islandii, Norwegii, Szwajcarii, na Ukrainie, w USA, Brazylii, Kolumbii i Peru.

Liniom lotniczym podpadło ogółem 265 biletów lotniczych przedłożonych w czasie odprawy - podaje "Tagesspiegel".

Wysokie straty przewoźników powietrznych

Kupno biletów lotniczych przez internet za pomocą sfałszowanych albo skradzionych kart płatniczych przysparza liniom lotniczym coraz większych problemów. Według Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) straty wynikające z tego procederu szacuje się na prawie 820 mln dol. rocznie.

Właściciele skradzionych kart płatniczych ponoszą z reguły jedynie koszt około 100 euro w przypadku, gdy ich karta jest dalej wykorzystywana przez złodziei.

Powiązania z innymi przestępstwami

"Tagesspiegel" donosi, powołując się na Europol, że podczas operacji związanych z kupnem biletów lotniczych ujawniono też powiązania z innymi przestępstwami, jak kradzieżami, nielegalną imigracją, handlem narkotykami i nadużyciami na tle seksualnym. Na przykład w Londynie w pułapkę zastawioną przez policję wpadł pewien Brazylijczyk, którego poszukiwano z powodu wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Więcej o: