Polscy studenci w finale konkursu NASA... i brak pieniędzy na wyjazd. "Bez wsparcia Internautów nie zbierzemy potrzebnej kwoty i stracimy szansę na zwycięstwo"

Projekt dwuosobowej misji na Marsa stworzony przez studentów z Politechniki Wrocławskiej znalazł się w finałowej dziesiątce międzynarodowego konkursu Inspiration Mars Student Design Contest. Ostatni etap odbędzie się w kwietniu w USA, ale studenci nie mają pieniędzy na wyjazd. - Bez pomocy internautów nie uda nam się zebrać potrzebnej kwoty - piszą na stronie i proszą o wsparcie. Sprawą po naszym tekście zainteresowało się ministerstwo.

- Jesteśmy grupą wrocławskich studentów, którzy wzięli udział w międzynarodowym konkursie Inspiration Mars polegającym na zaprojektowaniu załogowej misji przelatującej dookoła Marsa i z powrotem na Ziemię. W konkursie wystartowało 38 drużyn z 15 krajów, z czego 3 z Polski. Jako jedyni dostaliśmy się do finału konkursu, który odbędzie się NASA Ames Research Centre. Nasz projekt oprócz znakomitych podstaw technologicznych wyróżnia się podejściem do tematu podróży międzyplanetarnych - piszą studenci na stronie polakpotrafi.pl.

 

Łączny koszt przelotu całej drużyny do USA wynosi 30 tys. zł, 4 tys. pozwolą na wysłanie jednego członka grupy. Jednak "z uwagi na poziom trudności tego zadania przedstawianie pracy całego zespołu w pojedynkę jest prawie niewykonalne" - oceniają młodzi naukowcy i proszą o pomoc. Ich apel już przyniósł pierwsze efekty - kwota zebrana do tej chwili pozwoli na wysłanie do Stanów 5 osób.

"Zaistnienie w konkursie to już ogromne wyróżnienie i prestiż dla zespołu"

Zadaniem studentów w konkursie było zaprojektowanie misji dwuosobowej załogi, która wykona lot wokół Marsa bez lądowania, a następnie powróci na Ziemię. Projekt wymagał przygotowania koncepcji zarówno statku kosmicznego i jego wyposażenia, jak i wyboru optymalnej trajektorii lotu, terminarza i ekonomii misji. Konkurs w sierpniu 2013 roku ogłosił pierwszy kosmiczny turysta - Dennis Tito. Jednym z jego organizatorów jest The Mars Society.

Najlepsze rozwiązania zaproponowane przez międzynarodowe zespoły konkursowe mogą być uwzględnione w planach prawdziwej misji na Marsa, która ma wystartować w styczniu 2018 r. Zwycięska ekipa otrzyma też czek na 10 tys. dolarów oraz całkowicie opłacony wyjazd na Międzynarodową Konwencję Mars Society w 2014 roku. Miejsca od drugiego do piątego będą honorowane nagrodami w wysokości od 1-5 tysięcy dolarów.

- Samo zaistnienie w pierwszej dziesiątce najlepszych zespołów na świecie to już ogromne wyróżnienie i prestiż dla zespołu. Liczymy na sukces w finale, bo studenci z Politechniki Wrocławskiej mają już doświadczenie w konkursach o tematyce kosmicznej - mówi europejski koordynator Mars Society Łukasz Wilczyński.

MEN czyta tekst i bierze sprawę w swoje ręce

Po tym, jak opisaliśmy historię, sprawą zainteresowało się Ministerstwo Nauki. Łukasz Szelecki, rzecznik resortu, poinformował nas, że skontaktował się ze studentami i uświadomił im, że mogą zwrócić się do nich po dofinansowanie. Młodzi naukowcy nie wiedzieli wcześniej o takiej możliwości.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS