W studiu Radia Maryja Ziobro i Kempa. Nagle dzwoni o. Rydzyk. "Dziękuję, że walczyliście o TV Trwam"

Kiedy Zbigniew Ziobro mówił w audycji Radia Maryja o patriotyzmie Jana Pawła II, prowadzący audycję mu przerwał. Co było tak ważne? Do studia zadzwonił sam o. Tadeusz Rydzyk. - Dziękuję państwu, że tu jesteście. Że walczyliście o miejsce na multipleksie dla TV Trwam - zwrócił się do Ziobry i Beaty Kempy.

Gośćmi audycji "Rozmowy niedokończone" w Radiu Maryja byli dziś Zbigniew Ziobro i Beata Kempa z ugrupowania Solidarna Polska. - Tusk wydał wyrok na polski węgiel. Uległ wpływom przywódców największych państw UE, które działają na rzecz koncernów energetycznych produkujących prąd z gazu - zaczął ostro Ziobro, mówiąc, że podczas szczytu Unii Europejskiej premier Donald Tusk podpisał "niekorzystny dla polskiej gospodarki pakiet klimatyczny".

"O tym się w Polsce nie mówi"

- O tym się w Polsce nie mówi, Polacy o tym nie wiedzą. A Tusk miał jeszcze czelność i tupet oświadczyć na Śląsku, że chce rehabilitować pozyskiwanie energii z węgla - grzmiał Ziobro. - Właśnie z powodu takich spraw bano się dopuścić TV Trwam do multipleksu - dodał polityk.

Ziobro oświadczył też, że Tusk "dopuścił się zdrady interesów polskiej gospodarki". Polityk miał proponować premierowi pozwanie go za te słowa w trybie wyborczym, ale Tusk tego nie zrobił. - Nie sądzę też, aby chciał to zrobić, nawet patrząc na dużą przychylność sądów, której doświadczył. W tej sprawie nie ma wątpliwości - mówił Ziobro.

Beata Kempa została zaś zapytana o projekt Solidarnej Polski dot. ogłoszenia 27 kwietnia br., dnia kanonizacji Jana Pawła II, świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. - W naszym projekcie chodziło o to, by katolicy mogli się duchowo łączyć z Watykanem w tym dniu, by wszędzie wisiały flagi narodowe, by biało-czerwona Polska cieszyła się tym dniem - mówiła Kempa.

Posłanka powiedziała jednak, że projekt spalił na panewce. - Podczas konwentu seniorów bardzo zaoponowało PSL, co mnie zdziwiło. Przeciwko był również Twój Ruch - informowała Kempa.

"Cofamy się przed złem"

- Nie możemy się bać Twojego Ruchu. Niech tego jednego dnia mniejszość uszanuje poglądy większości katolików. My się cofamy przed zalewem zła. Oni nas testują, jak daleko mogą się posunąć - oświadczyła Kempa.

Wiceprezes Solidarnej Polski mówiła też o tym, jak "wielkim patriotą był Jan Paweł II". Dodała też, że cieszy się, że o tym wszystkim mogła powiedzieć na antenie Radia Maryja.

Kiedy głos znów zabrał Ziobro, akurat w momencie, w którym mówił o patriotyzmie papieża Polaka, do studia zadzwonił sam o. Tadeusz Rydzyk. - Dziś cały dzień jeżdżę między Toruniem a Warszawą, więc nie mogę być w radiu. Dziękuję, że tu państwo są, że zawsze starali się państwo dbać o ojczyznę, która powinna być największą miłością po Bogu - zwrócił się o. Rydzyk do Ziobry i Kempy.

- Także dziękuję za to, że państwo włączali się w pokojową walkę o wolność słowa w Polsce, by TV Trwam mogła być na multipleksie - powiedział dyrektor Radia Maryja. - Niektórzy mnie pytali: jakim prawem Ziobro i Kempa do Radia Maryja? A ja im odpowiadam: takim prawem, jak ja i ty. Bo to jest radio wszystkich Polaków. Radio tych, którym na Polsce zależy. Prowadźmy dialog na argumenty, a nie wyzywanie się - dodał Rydzyk.

Ciepłe słowa o. Rydzyka oznaczają wsparcie dla SP?

Na początku tygodnia Zbigniew Ziobro był gościem audycji Kontrwywiad w Radiu RMF FM. - Wygląda na to, że ojciec Rydzyk nagle pokochał Solidarną Polskę - powiedział wtedy do Ziobry prowadzący audycję. - To jest pana interpretacja, panie redaktorze - odparł Ziobro.

- [Czy o. Rydzyk - red.] deklarował: panie Zbyszku, będę teraz pana wspierał? - nie odpuszczał prowadzący. - Nie, nigdy w ten sposób nie rozmawiałem z żadną osobą duchowną - odparł prezes Solidarnej Polski. Dzisiejsze "Rozmowy niedokończone" i ciepłe słowa o. Rydzyka pod adresem polityków SP faktycznie mogą świadczyć o ewentualnym udzieleniu im wsparcia, w szerokim rozumieniu tego słowa, przez toruńską rozgłośnię.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: