Studia z homeopatii. Rektor odpowiada na krytykę: Jest wykładana na wielu europejskich uczelniach

"Homeopatia wykładana jest na wielu europejskich uniwersytetach" - przekonuje prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczelnia organizuje podyplomowe studia z homeopatii i jest oskarżana o propagowanie "działalności uzdrowicielskiej". "Oczekiwałbym jednoznacznego stanowiska samorządu lekarskiego tam, gdzie faktycznie występują zagrożenia dla zdrowia i życia" - odpowiada prof. Jałowiecki.

Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym ruszają studia podyplomowe z homeopatii . W środowisku lekarskim wywołało to ostre głosy sprzeciwu.

Kolejna będzie urynoterapia?

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej napisał list do minister nauki . Zaznacza w nim, że skuteczność stosowania homeopatii nie została dotąd potwierdzona w wiarygodnych badaniach. "Mam nadzieję, że otwarcie studiów podyplomowych z homeopatii nie będzie stanowiło przyczynku do otwierania kolejnych studiów podyplomowych np. z zakresu urynoterapii, irydologii lub innych podobnych nienaukowych dziedzin działalności uzdrowicielskiej" - dodaje.

Zareagował na to prof. Przemysław Jałowiecki , rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. "Jako Rektor reprezentuję publiczną uczelnię o charakterze uniwersyteckim, otwartą na dyskusję, wymianę informacji o prowadzonych badaniach przy poszanowaniu godności i tolerancji" - pisze. "Autorytet Uniwersytetu buduje się m.in. poprzez otwartość na myśli i pogląd" - podkreśla rektor. I zaznacza, że krytyka studiów z homeopatii to ograniczanie konkurencji. Także według UOKiK.

"Oczekiwałbym reakcji tam, gdzie faktycznie występują zagrożenia"

"Homeopatia wykładana jest na wielu europejskich uniwersytetach" - dodaje prof. Jałowiecki. I wylicza, że to siedem uniwersytetów francuskich i cztery niemieckie. A konsultacje homeopatyczne oferuje pięć publicznych szpitali w Austrii.

"Jako lekarz oczekiwałbym zdecydowanego i jednoznacznego stanowiska samorządu lekarskiego tam, gdzie faktycznie występują zagrożenia dla zdrowia i życia związane ze skutkami powszechnego stosowania przez pacjentów nachalnie reklamowanych w mediach w ostatnich latach i dostępnych bez recepty środków farmakologicznych oraz suplementów diety" - kwituje prof. Jałowiecki.

Blogerzy TOKFM.pl o studiach z homeopatii:

Można się było tego spodziewać w kraju, który naukowców i naukę ma w głębokim poważaniu [CZŁOWIEK 2.0] >>>

Rozcieńczone umysły władz uniwersytetu >>>

Więcej o: