Rogalski: Macierewicz powinien zostać przesłuchany w obecności psychiatry

- Powiem wprost to, o czym być może prokuratura już myślała. Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego Macierewicz powinien zostać przesłuchany. Jeżeli zachodzą wątpliwości co do jego stanu psychicznego i rozwoju umysłowego, należy powołać biegłego, można powołać lekarza, również psychiatrę - powiedział dawny pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego w Radiu Zet.

- Zgromadzony materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje, że zamachu nie było - stwierdził Rogalski, a za dowód na to przytoczył kilka z wypracowanych przez prokuraturę tez, m.in. o tym, że podczas oględzin wraku nie stwierdzono odkształceń typowych dla wybuchu.

Mecenas nie szczędził złośliwości pod adresem zespołu ekspertów Macierewicza. - Prof. Obremski wystarczająco skompromitował się w prokuraturze. Na pytanie dotyczące doświadczenia w dziedzinie lotnictwa i materiałów wybuchowych wyraźnie odpowiedział, że sklejał w dzieciństwie modele samolotów, siedział w samolocie Su33, lata samolotami i obserwuje, jak się zachowują skrzydła. Jeśli zaś chodzi o materiały wybuchowe, to po II wojnie światowej widział wybuchające stodoły. Trudno tego człowieka traktować poważnie - tłumaczył.

Przesłuchać Macierewicza

Rogalski jest zdania, że ogromna ilość tez i teorii Macierewicza jest "zupełnie bezzasadna". - Powiem wprost to, o czym być może prokuratura już myślała. Macierewicz składa bardzo wiele zawiadomień na prokuraturę, na funkcjonariuszy publicznych. Twierdzi, że doszło do matactwa, poplecznictwa, tworzenia fałszywych dowodów. Skoro takie zawiadomienia składa jako Antoni Macierewicz, to - zgodnie z Kodeksem postępowania karnego - powinien zostać przesłuchany - wyjaśniał.

- Jeżeli zachodzą wątpliwości co do zdolności spostrzegania i odtwarzania spostrzeżeń, także stanu psychicznego i rozwoju umysłowego, należy powołać biegłego, który uczestniczy w przesłuchaniu, można powołać lekarza, także psychiatrę - dodał. Podkreślił, że niczego nie sugeruje, ale zajmuje się naukowo kwestią opiniowania psychologicznego i psychicznego w procesie karnym i uważa, że istnieją "realne i uzasadnione wątpliwości" co do stabilności stanu psychicznego Macierewicza.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: