Znikające domy i asysta łysych osiłków - patologie w pracy komorników. Sejm chce to zmienić

Komornik powinien być urzędnikiem działającym w imieniu państwa i odzyskującym długi dla wierzycieli. W małych miastach dzięki lokalnym powiązaniom z biznesem i sądownictwem jest często nietykalnym człowiekiem, który nad dłużnikiem ma nieograniczoną władzę - pisze ?Polityka?.

Co może komornik? Jak pokazują przykłady opisywane przez "Politykę" - niemal wszystko. Szczególnie, gdy działa w niewielkiej miejscowości, gdzie lokalne sądownictwo umarza wszystkie skargi na jego pracę.

Lista nieuczciwych praktyk komorników i pokrzywdzonych przez nich ludzi jest długa. Są na niej na przykład państwo D. z Rozogowa, którym komornik wycenił działkę, nie uwzględniając zabudowań, zaniżając jej realną wartość ponadpięciokrotnie. Ten sam komornik sprzedał też należącą do dłużnika willę za 200 tys. zł. Nabywca wystawił ją później na sprzedaż za 1,45 mln.

Wśród przykładów przytaczanych przez "Politykę" są też opony sprzedawane po 45 groszy, choć ich właściciel poprosił tylko o dwutygodniową zwłokę w spłacie kredytu. Temu samemu dłużnikowi zlicytowano też samochód, wyceniając go na 150 zł, skuter został oddany zupełnie za darmo. Nabywcą wszystkich przedmiotów był tylko jeden człowiek, który został poinformowany o licytacji. To - podobnie jak interwencje w towarzystwie ogolonych na łyso osiłków - motyw powracający w opowieściach o pracy komorników.

Urzędnik i biznesmen w jednym

Jak podaje "Polityka", problem z niektórymi komornikami polega na tym, że to urzędnik państwowy, a jednocześnie prywatny biznesmen, który zarabia na własny rachunek, dowolnie wyceniając przy tym swoje czynności, których kosztami obciąża dłużnika. Odrębną sprawą jest też możliwość prowadzenia działalności przez samorząd komorniczy, którego interesami interesowało się już CBA.

Jest szansa, że samowola komorników zostanie ukrócona, jeśli w życie wejdzie nowa ustawa. Ma ona zakazać czerpania zysków z działalności samorządowi komorniczemu oraz wprowadzić zakaz prowadzenia kancelarii komornikom skazanym za fałszerstwa i nieprawidłowości przy wykonywaniu działalności zawodowej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: