Była żona Putina wymazana z oficjalnej biografii. "To oznacza, że rozwód został zakończony"

Wszelkie wzmianki o byłej żonie prezydenta Rosji Władimira Putina zostały usunięte z jego oficjalnej biografii na stronie internetowej Kremla. - To oznacza, że rozwód miał miejsce, a sprawa rozwodowa została zakończona - powiedział rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow. Jak dodał, życie osobiste Putina pozostaje jego prywatną sprawą.

W oficjalnej biografii Putina zamieszczonej na stronie internetowej Kremla nie ma już wzmianki o jego byłej żonie, Ludmile - w notce możemy przeczytać tylko o dwóch córkach prezydenta, 28-letniej Marii i 27-letniej Jekaterinie. W innym dziale opisującym życie prezydenta można wprawdzie znaleźć informacje dotyczące Ludmiły, ale nie ma tam wzmianki o rozwodzie - podaje "The Moscow Times".

W czerwcu ubiegłego roku we wspólnym wywiadzie udzielonym państwowej telewizji prezydencka para ogłosiła, że rozwodzi się po blisko 30 latach małżeństwa . Usunięcie Ludmiły z biografii Putina skłoniło niektórych Rosjan do ironicznych komentarzy o ponownym pisaniu historii. - Ludmiła jest już historią. Cała epoka zostanie teraz wyrzucona z naszych podręczników do historii - napisał jeden z czytelników na stronie internetowej radia Echo Moskwa.

Usunięcie z biografii informacji o byłej żonie to niejedyny przykład "fałszowania" życiorysu Putina. Zaproponowane w zeszłym roku nowe, ujednolicone podręczniki do historii Rosji nie wspominają o najważniejszych przeciwnikach politycznych Putina - nie ma w nich mowy m.in. o byłym szefie Jukosu Michale Chodorkowskim ani zmarłym rok temu bliskim współpracowniku prezydenta Borysa Jelcyna, Borysie Bieriezowskim. - Krytycy obawiają się, że uczniowie będą się niedługo uczyć jedynej, zatwierdzonej przez Kreml wersji wydarzeń, podobnie jak w czasach ZSRR - pisze "The Moscow Times".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>

 

Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

 

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>