Po trzęsieniu ziemi w Chile ewakuacja na Wyspie Wielkanocnej. Ogłaszają alarm dla Hawajów

Po nocnym trzęsieniu ziemi w Chile i wywołanym przez nie dwumetrowym tsunami władze ogłosiły ewakuację obszarów przybrzeżnych w całym kraju. Alarm dotyczy też archipelagu Juan Fernández i Wyspy Wielkanocnej.

Po nocnym trzęsieniu ziemi spodziewano się kolejnych fal tsunami, które mogły osiągnąć nawet do ośmiu metrów wysokości - oceniają chilijskie władze, które podjęły decyzję o ewakuacji. Według centrum ostrzegającego przed tsunami zagrożone były wybrzeża Peru, Ekwadoru, Kolumbii, Panamy, Kostaryki i Nikaragui.

USA są niezagrożone

Ostrzeżenie przed tsunami ogłoszono dla całego zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej i Środkowej, a także dla Hawajów. Ewakuacja objęła również Wyspę Wielkanocną i archipelag Juan Fernández. Według najnowszych informacji w niebezpieczeństwie mogą być Kostaryka, Nikaragua, Salwador, Gwatemala, Meksyk i Honduras.

Narodowe Centrum Badań nad Tsunami pracowało przez cały dzień nad określeniem poziomu zagrożenia dla Alaski, Oregonu, Waszyngtonu i Kalifornii. - Nie ma żadnego zagrożenia dla wybrzeży Ameryki Północnej - ocenił pracujący tam geofizyk Gerard Fryer. - Alarm ogłoszony dla Hawajów dotyczył wyłącznie ryzyka silnych prądów, a nie fal zalewających ląd - podkreślił.

Co stało się w Chile?

Czterech mężczyzn i jedna kobieta zginęli wczoraj w wyniku potężnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 8,2 st. Władze Chile zarządziły wieczorem prewencyjną ewakuację ludności z całego wybrzeża.

Według chilijskiej marynarki wojennej fale tsunami dotarły do wybrzeży po prawie 45 minutach, jednak nie wyrządziły większych szkód. Napłynęły jedynie informacje o lawinach ziemnych spowodowanych przez wstrząsy, które zablokowały kilka lokalnych dróg, utrudniając ewakuację ludności. Wstrząsy były wyraźnie odczuwalne w stolicy Boliwii - La Paz odległym o 470 km od epicentrum oraz w Peru, gdzie zakołysały się wysokie budynki.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: