Koniec bramek do poboru opłat na polskich autostradach? Ministerstwo: Musimy ujednolicić system

Prawdopodobnie już od 2016 roku na polskich autostradach rozpocznie się wdrażanie nowego, elektronicznego systemu opłat - informują ?Wiadomości? TVP. Sprawdziliśmy. To nie primaaprilisowy żart. - Ujednolicenie tego systemu to dla nas priorytet - powiedział nam Piotr Popa, rzecznik prasowy resortu infrastruktury.

Obecnie na polskich autostradach mamy do czynienia z dwoma funkcjonującymi równolegle systemami poboru opłat. Kierowcy samochodów ciężarowych w większości korzystają z rozwiązania elektronicznego, czyli systemu viaTOLL, podczas gdy kierowcy osobówek zazwyczaj wnoszą opłaty za pomocą systemu bramek (więcej o tym temacie na stronie TVP ).

- Priorytetem dla naszego resortu jest ujednolicenie tego systemu. Wszystko wskazuje na to, że zmiany pójdą w kierunku rozwiązań elektronicznych, które nie tylko sprawdzają się, ale też zarabiają na siebie - mówi nam Piotr Popa z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Nie chciał na razie jednak podawać ram czasowych, w których mogłyby zostać wdrożone te zmiany. - Cały czas trwają rozmowy, jest jeszcze wiele szczegółów technicznych do ustalenia - tłumaczy.

Trzy równolegle działające rozwiązania

W jaki sposób po zmianie systemu kierowcy aut osobowych mogliby uiszczać opłaty? Wstępnie mówi się o trzech działających równolegle rozwiązaniach. Możliwe byłoby zainstalowanie specjalnego urządzenia wysyłającego sygnał do bramownic, dzięki któremu system naliczałby opłaty tak samo, jak dzieje się to w przypadku samochodów ciężarowych.

Możliwe ma też być wnoszenie opłaty przez internet, po wcześniejszym zaplanowaniu trasy. Prawdopodobnie działał będzie także system skanujący tablice rejestracyjne, który byłby rozwiązaniem dla tych, którzy z autostrad korzystają sporadycznie bądź nie planowali wcześniej swojej podróży.

Według "Wiadomości" wprowadzenie takich zmian miałoby nastąpić pomiędzy 2016 a 2018 rokiem i mogłoby przynieść nawet miliard złotych oszczędności.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: