W Wielkiej Brytanii pary homoseksualne mogą już brać śluby! "Historyczny moment" [ZDJĘCIA]

- Kiedy prawo staje na drodze miłości, należy to prawo zmienić - powiedział brytyjski premier David Cameron cytowany przez "The Independent". Jego słowa odnoszą się do zmiany przepisów w Wielkiej Brytanii, które od soboty zezwalają parom homoseksualnym na wstąpienie w związek małżeński. Pierwsze małżeństwa zostały już nawet zawarte.

"Z wybiciem północy homoseksualne pary w całej Wielkiej Brytanii świętowały wprowadzenie nowego prawa zezwalającego im na zawieranie małżeństw" - pisze "The Independent" . "Wiele osób na to prawo czekało od dziesięcioleci" - dodaje portal.

Pierwsi szczęśliwi małżonkowie już są

Mieszkańcy Londynu, Sean Adl-Tabatabai i Sinclair Treadway, byli jednymi z pierwszych, którzy skorzystali z nowych przepisów. Panowie pobrali się dziesięć minut po północy w ratuszu dzielnicy Camden. - To było niesamowite i surrealistyczne. Czułem, że to historyczny moment. Kiedy burmistrz dzielnicy ogłosił nas małżeństwem, naprawdę nie mogłem uwierzyć, że to prawda - mówił po ceremonii Adl-Tabatabai.

O dziewięć minut wyprzedziła ich inna para, Peter McGraith oraz David Cabreza, którzy są w związku już od 17 lat. McGraith i Cabreza także pobrali się w Londynie. - Czuję się, jakbyśmy obchodzili srebrne gody - powiedział po ślubie jeden z panów młodych.

Fot. AP /Matt Dunham

 

Fot. REUTERS/Luke MacGregor

"Świętujemy ogromne osiągnięcie"

Ze zmiany przepisów zadowolony jest brytyjski premier David Cameron. - Po raz pierwszy słowo małżeństwo będzie się odnosiło nie tylko do mężczyzny i kobiety, ale i do par tej samej płci. Kiedy prawo staje na drodze miłości, należy to prawo zmienić - mówił Cameron.

Wczoraj na dwóch budynkach rządowych zostały wywieszone tęczowe flagi będące symbolem osób ze środowisk LGBT. Wicepremier Nick Clegg uznał ten gest za "symbol świętowania ogromnego osiągnięcia".

Wielka Brytania jest piętnastym krajem na świecie, który uznaje małżeństwa osób tej samej płci. Są one też uznawane przez niektóre stany w Stanach Zjednoczonych.

Pary homoseksualne na Wyspach mogły zawierać tzw. zastępcze związki partnerskie już od 2005 r. Ale dopiero w lipcu 2013 r. została uchwalona ustawa o małżeństwach tej samej płci.

Nowe przepisy zostały wprowadzone w Anglii i Walii. Szkocja przegłosowała podobną ustawę w lutym tego roku, a pierwsze osoby homoseksualne będą tam mogły zawrzeć związek małżeński jesienią.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: