"Anonimowy Dawco, kłaniam Ci się głęboko". Wzruszające pożegnanie wybitnego polskiego transplantologa

Wzruszające pożegnanie wybitnego polskiego chirurga transplantologa prof. Wojciecha Rowińskiego i podziękowanie wszystkim anonimowym dawcom opublikowała dziś "Gazeta Wyborcza". Prof. Joanna Matuszkiewicz-Rowińska podkreśla w nim, że profesor, który sam chorował na białaczkę, mógł "pracować i troszczyć się o polską transplantologię" właśnie dzięki Anonimowemu Dawcy szpiku.

"Tym wszystkim, którzy w ten sposób ratowali i będą ratować tysiące istnień ludzkich, chcę powiedzieć: Anonimowy Dawco, kłaniam Ci się głęboko" - napisała prof. Joanna Matuszkiewicz-Rowińska w ujmującym tekście opublikowanym w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej". To jednocześnie pożegnanie zmarłego w piątek zasłużonego właśnie dla transplantologii prof. Wojciecha Rowińskiego.

Całe życie poświęcił transplantologii

Prof. Rowiński "całe życie poświęcił idei przeszczepiania organów". Był m.in. współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego i inicjatorem uchwalenia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Był również pomysłodawcą uchwalenia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, rządowego programu mającego na celu zapewnienie wsparcia finansowego dla transplantologii w Polsce. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

"Choć chorował na białaczkę, do ostatnich dni żył nadzieją, pracując, wykładając i troszcząc się o kształt polskiej transplantologii. Umożliwiła to decyzja innego Człowieka, który - jak wielu przedtem - zdecydował się oddać szpik dla nieznajomego Mu pacjenta" - napisała prof. Matuszkiewicz-Rowińska.

Więcej o: