"Dwa obozy, które mówią różnymi językami". Jak Rosja i Zachód bawią się w propagandowy głuchy telefon

"Naprzeciwko siebie stanęły dwa obozy, które mówią różnymi językami". Ten cytat "Die Welt" idealnie opisuje toczoną od dwóch miesięcy propagandową wojnę Kreml - Zachód o to, czyja narracja w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego przeważy. Widać to znakomicie w przemówieniach Władimira Putina i Baracka Obamy. Zestawiliśmy kilka ich cytatów.

Słuchając przemówień Baracka Obamy i Władimira Putina, można odnieść wrażenie, że dotyczą one równoległych światów. Putin konsekwentnie powtarza, że Krym znalazł się w Rosji zgodnie z prawem, a Rosja tylko broniła swoich obywateli. Po Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w Hadze wreszcie doczekał się mocnego kontrprzekazu z Waszyngtonu. Wybraliśmy i zestawiliśmy ze sobą kilka cytatów. Nie są one ułożone w kolejności chronologicznej. Skoncentrowaliśmy się na całościowym przekazie, który z nich wynika:

 

Barack Obama Fot. Jonathan Ernst / Reuters

1. Referendum: "Zgodne z prawem" kontra "nie uznajemy"

Władimir Putin:

"Referendum na Krymie odbyło się zgodnie z prawem i normami międzynarodowymi. Liczby są przekonujące. Żeby to zrozumieć, trzeba znać naszą historię, wiedzieć, czym był zawsze Krym dla Rosji, a Rosja dla Krymu. Tam wszystko przesiąknięte jest naszą kulturą i dumą narodową" (orędzie w Moskwie, 18.03.2014 r.).

Barack Obama:

"Chciałbym bardzo jasno podkreślić: nie uznajemy prawomocności tego, co wydarzyło się na Krymie. Tego tak zwanego referendum, organizowanego naprędce, mającego rzekomo usprawiedliwić odłączenie Krymu i jego anektowanie przez Rosję" (przemówienie w Hadze, 25.03.2014 r.).

 

Władimir Putin Fot. Yuri Kadobnov / AP

2. "Prośby mieszkańców Krymu" kontra "Rosja grozi sąsiadom"

Władimir Putin:

"Na Ukrainie doszło do antykonstytucyjnego przewrotu i zbrojnego przejęcia władzy" (konferencja 4.03.2014). "Rozumiem tych, którzy pokojowo wyszli na Majdan przeciwko korupcji i tej władzy. Ale tym, którzy stoją za ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie, przyświecały inne cele. Szykowali przewrót państwowy, gdzie na czele stanęli faszyści, rusofobi i antysemici". (...) "Nie mogliśmy nie odpowiedzieć na prośby mieszkańców Krymu, którzy chcieli, by zapewnić im bezpieczeństwo. Siły zbrojne Rosji nie weszły na Krym. One już tam były na mocy międzynarodowych umów". (orędzie w Moskwie, 18.03.2014 r.).

Barack Obama:

"Jeśli Rosja ma wątpliwości co do tego, jak traktowana jest na Ukrainie mniejszość rosyjska, może podnieść tę kwestię w inny, pokojowy sposób" (w rozmowie z Putinem 1.03.2014).

Władimir Putin:

"Jeśli akty przemocy ogarną dalsze, wschodnie regiony Ukrainy i Krym, Rosja rezerwuje sobie prawo do ochrony swoich interesów i obrony mieszkającej tam ludności rosyjskojęzycznej" (w rozmowie z Obamą 1.03.2014 r.).

Barack Obama:

"Rosja to regionalne mocarstwo, które grozi swoim najbliższym sąsiadom w wyniku słabości, a nie siły. Nie jest zagrożeniem nr 1 dla Ameryki. Bardziej obawiam się możliwości wybuchu bomby atomowej na Manhattanie" (przemówienie w Hadze, 25.03.2014).

 

Barack Obama Fot. Evan Vucci / AP

3. "To nie żołnierze rosyjscy" kontra "militarna interwencja Rosji"

Władimir Putin:

"Zbrojne grupy, które przejęły władzę na Krymie, to lokalne siły samoobrony, nie żołnierze rosyjscy" (konferencja 4.03.2014 r.).

Barack Obama:

"Stany Zjednoczone potępiają militarną interwencję Rosji na terytorium Ukrainy (...), która jest pogwałceniem prawa międzynarodowego'' (w rozmowie z Putinem 1.03.2014). "Decyzja Rosji o wysłaniu żołnierzy na Krym spowodowała właściwą odpowiedź całego świata. Widzieliśmy to, jak Rosja stała sama na Radzie Bezpieczeństwa ONZ, próbując bronić swoich działań na Krymie". () "Za prowokacje jesteśmy gotowi izolować Rosję i zmniejszać jej rolę w świecie" (17.03.2014 r.).

Władimir Putin:

"Wszelkie groźby wobec Rosji są bezproduktywne i szkodliwe. Ci, którzy proponują sankcje, powinni rozważyć fakt, iż straty będą obopólne" (orędzie w Moskwie, 18.03.2014 r.).

Barack Obama:

"Od dawna zapowiadałem, że gdyby Rosja anektowała Krym, to będą konsekwencje. I tak też postąpiliśmy: wprowadziliśmy sankcje, które już wpłynęły na gospodarkę Rosji" (przemówienie w Hadze, 25.03.2014 r.). "Z czasem to okaże się dla Rosji kosztownym przedsięwzięciem. Teraz jest czas, by zastanowiła się, czy jest w stanie działać we własnym interesie poprzez dyplomację, a nie stosowanie siły" (początek marca).

 

Władimir Putin Fot. RIA Novosti

4. "Chcemy tylko Krym" kontra "zakusy Rosji"

Władimir Putin:

"Rosja nie chce dalszych podziałów terytorium Ukrainy. Nie rościmy sobie prawa do ukraińskich ziem poza Krymem. Nie wierzcie tym, którzy próbują was straszyć Rosją i przekonują, że po Krymie będą następne regiony Ukrainy. Nie chcemy dzielić Ukrainy, nie potrzebujemy tego" (orędzie w Moskwie, 18.03.2014 r.).

Barack Obama:

"Ukraina powinna mieć swoje dwustronne stosunki z Rosją, już zresztą powiązania między tymi krajami są bardzo silne. Ale to nie usprawiedliwia zakusów Rosji na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. A dokładnie z taką sytuacją mamy do czynienia. (...)

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: