Odblokują Twittera w Turcji? To decyzja sądu

Turecka agencja informacyjna Dogan podała informację, że sąd w Ankarze podjął decyzję o przywróceniu dostępu do Twittera na terenie kraju. Pięć dni temu turecki rząd zablokował popularny serwis społecznościowy

- Nie obchodzi mnie to, co powie na to międzynarodowa opinia publiczna - mówił buńczucznie po zablokowaniu Twittera premier Turcji Recep Tayyip Erdogan. Zapowiadał też, że podobny los może spotkać inne serwisy społecznościowe, m.in. Facebooka.

Akcja rządu spotkała się z natychmiastowym sprzeciwem obrońców praw człowieka i prawników. Zaskarżając tę decyzję do sądu, wnosili, że blokowanie Twittera jest niekonstytucyjne i po prostu nielegalne. Wygląda na to, że wygrali w tej sprawie pierwszą poważną bitwę. Wojna o wolność wypowiedzi w social mediach jednak jeszcze się nie skończyła. Na razie nie jest bowiem jasno powiedziane, kiedy dokładnie zakaz blokowania Twittera ma zostać odwieszony.

Dlaczego amerykański serwis społecznościowy stał się jednym z głównych wrogów autorytarnego rządu premiera Erdogana? Wszystko przez to, że właśnie za jego pośrednictwem internauci wymieniali informacje i komentarze dotyczące korupcyjnych skandali z udziałem tureckiego premiera i jego najbliższego otoczenia.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: