Sondaż dla "Newsweeka": PO wyprzedza PiS, w Sejmie także m.in. partia Gowina

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się pod koniec marca, Platforma Obywatelska wysunęłaby się na prowadzenie z poparciem 36 proc. Polaków; na PiS zdecydowałoby się zagłosować 33 proc. respondentów, a na podium znalazłby się jeszcze SLD (12 proc.) - wynika z sondażu pracowni Estymator dla serwisu Newsweek.pl.

Według sondażu pracowni Estymator do Sejmu weszłyby jeszcze PSL i Polska Razem - na obie partie oddałoby swój głos po 5 proc. ankietowanych. Poniżej progu wyborczego znalazłyby się Europa Plus - Twój Ruch (poparcie na poziomie 4 proc.), Solidarna Polska (2 proc.), Kongres Nowej Prawicy (2 proc.) oraz Ruch Narodowy (1 proc.)

Dr Jacek Chołoniewski z firmy Estymator tłumaczy, że dobre sondaże dla PO są związane z konfliktem na Ukrainie. - Spowodował on odpływ części elektoratu z PiS do PO. Są to głównie osoby starsze, które obawiają się zapewne, że PiS przy władzy oznacza twardszy kurs wobec Rosji, a więc także większe niebezpieczeństwo rozszerzenia się konfliktu na Polskę. Elektorat PiS jest więc teraz nieco mniej liczny, ale za to wyraźnie odmłodzony - mówi w rozmowie z "Newsweekiem".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: