"Sejmowa zamrażarka znów działa". Organizacje LGBT apelują do Kopacz, by nie blokowała prac nad ustawą o związkach partnerskich

- Minął już ponad rok od ostatnich głosowań w sprawie projektów ustaw o związkach partnerskich. Złożone ponownie projekty SLD i Twojego Ruchu utknęły w zamrażarce marszałkini Kopacz - pisze Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza w zaproszeniu na happening. Środowiska LGBT apelują do marszałkini o powrót do debaty. Ta ma - zgodnie z linią partyjną PO - wstrzymywać prace nad ustawami.

"Sejmowa zamrażarka znów działa" - pisze na swojej stronie Kampania przeciw Homofobii. Chodzi o dwa projekty ustawy o związkach partnerskich złożone w lipcu 2013 r. przez Twój Ruch i kwietniu 2013 r. przez SLD. Projekt Twojego Ruchu był już kilkukrotnie odsyłany do uzupełnienia.

"Niestety, regulamin Sejmu jest na tyle nieprecyzyjny, że takie 'zwrotki' mogą trwać w nieskończoność i w efekcie doprowadzić do nienadania projektom numerów druku i skierowania do pierwszego czytania. 'Zwrotki' mają charakter czysto polityczny (projekty niewygodne dla partii rządzącej podlegają temu procederowi) i nie mają uzasadnienia merytorycznego" - piszą aktywiści. Do projektu SLD marszałkini od kwietnia 2013 r. nie zgłaszała żadnych uwag. Projekt od prawie roku czeka więc na nadanie numeru druku.

Organizacje zrzeszone w koalicji Partnerstwo dla Związków zorganizowali pod sejmem happening, aby przypomnieć marszałkini o zatrzymanych w zamrażarce projektach. Zorganizowana została też wspólna konferencja organizacji i klubów Twojego Ruchu i SLD. W trakcie konferencji rodzice osób nieheteroseksualnych apelowali do marszałkini Kopacz, by - jako matka - postawiła się w ich sytuacji, a organizacje złożyły wspólną petycję z prośbą o powrócenie do debaty i jej rzetelne przeprowadzenie.

Pod Sejmem zebrało się kilkadziesiąt osób. Wśród uczestników manifestacji byli m.in. profesor Monika Płatek, Robert Biedroń, Anna Grodzka i Barbara Nowacka.

Więcej o: