Nowy ślad w sprawie Madeleine McCann: Policja szuka "ciemnowłosego mężczyzny"

Brytyjska policja, badająca sprawę zaginięcia Madeleine McCann, poszukuje ciemnowłosego mężczyzny podejrzanego o serię napaści seksualnych na pięć małych dziewczynek w tym samym mieście, w którym w 2007 r. zniknęła trzyletnia wówczas Brytyjka - informuje "Guardian".

Jak opisuje "Guardian" , "opalony, ciemnowłosy mężczyzna" jest podejrzany o włamanie do 12 domów w portugalskim Algarve. W domach tych spędzały wakacje brytyjskie rodziny.

Włamania miały miejsce w latach 2004-2010. Podczas czterech z nich - między 2004 a 2006 rokiem, czyli w latach poprzedzających zaginięcie Madeleine McCann - zostało zaatakowanych seksualnie pięć dziewczynek w wieku od 7 do 10 lat.

38 osób - "obiektów zainteresowania śledczych"

Nadinspektor Andy Redwood z londyńskiej Metropolitan Police (czyli tzw. Nowego Scotland Yardu) powiedział, że namierzenie opisywanego mężczyzny, który ma przejawiać "niezdrowe zainteresowanie młodymi białymi dziećmi płci żeńskiej", jest jednym z kluczowych priorytetów śledztwa.

Zespół kierowany przez Redwooda wyselekcjonował 38 osób, które określono jako "obiekty zainteresowania" śledczych. Policjanci przebijają się też przez dane 530 znanych przestępców seksualnych, których miejsce pobytu nie jest obecnie określone. Z tych 530 59 jest oznaczonych jako "wysoki priorytet". Niektórzy z nich to Brytyjczycy.

Brytyjska policja: Są podobieństwa między włamaniami

W informacji opublikowanej przez Scotland Yard śledczy podkreślają, że choć przypadki włamań nie były identyczne, to istnieją między nimi liczne podobieństwa.

W większości przypadków nie było śladów włamania, nic nie zostało ukradzione, a intruz dostawał się na teren posesji w godzinach porannych, między 2 a 5. Podejrzany zachowywał spokój, nawet w tych przypadkach, gdy udało się go spłoszyć. W dwóch przypadkach w okolicy domu, do którego dokonano włamania, słychać było dźwięk śmieciarki.

Jak wyglądał włamywacz?

Według relacji świadków włamywacz miał opaloną skórę i krótkie ciemne włosy. Mówił po angielsku z obcym akcentem, powoli i niewyraźnie. W niektórych przypadkach miał obnażony tors, niektórzy ze świadków wśród charakterystycznych cech wymieniali jego duży brzuch, a trzy z jego ofiar zeznały, że napastnik miał intensywny zapach. W dwóch przypadkach włamywacz miał na sobie koszulkę z długim rękawem.

- Musimy ustalić tożsamość tego człowieka - powiedział inspektor Redwood. - To są poważne przestępstwa, a nikt nie został w związku z nimi oskarżony. Musimy też wyeliminować tego człowieka z naszych badań i ustalić, czy te przestępstwa są połączone ze zniknięciem Madeleine - dodał.

Sprawa Madeleine McCann

Madeleine, córka Kate i Gerry'ego McCann, zaginęła 3 maja 2007 r. w portugalskim Algarve na kilka dni przed swoimi czwartymi urodzinami. Sprawa była niezwykle głośna - w znanym kurorcie zniknęło bez śladu trzyletnie dziecko. Rodzice dziewczynki wyszli na kolację do pobliskiej restauracji i co jakiś czas wracali do pokoju, by sprawdzić, czy z dziećmi wszystko w porządku. Około godziny 22 okazało się, że Madeleine zniknęła. Jej rodzeństwo nadal spało.

W sprawie Madeleine powstało wiele hipotez, m.in. podejrzewano rodziców (mieli tuszować śmierć dziewczynki), siatkę pedofilów, obsługę hotelową. Mimo rozesłania listów gończych i długotrwałego śledztwa los dziecka pozostaje nieznany. Siedem lat po rozpoczęciu śledztwa brytyjska policja ogłosiła, że kolejność wydarzeń towarzyszących zaginięciu dziewczynki jest inna, niż do tej pory sądzono.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: