Czapiński: W kwestii Ukrainy Tusk potrafi przełknąć gorzką pigułkę

- Podziwiałem premiera w tej rozmowie za to, jak potrafi przełknąć gorzką pigułkę - mówił po wywiadzie z Donaldem Tuskiem w Radiu TOK FM prof. Janusz Czapiński. Zaznaczył, że Zachód nie działa po myśli polskiej dyplomacji. Jerzy Baczyński, szef ?Polityki?, dodał, że mimo wszystko polska polityka wschodnia jest chwalona. - Ale jej skuteczność jest taka, jak widzimy. Putin robi swoje - stwierdził.

Gościem Janiny Paradowskiej w Poranku Radia TOK FM był Donald Tusk . Premier wiele mówił o polskiej polityce wschodniej, jej pragmatyzmie i odmienności od wizji Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Wywiad z szefem rządu komentowali publicyści.

"Skuteczność jest taka, jak widzimy. Putin robi swoje"

Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki", zwracał uwagę, że polska polityka wobec kryzysu ukraińskiego zbiera praktycznie same komplementy. Przypomniał także okładkę czeskiego tygodnika "Respekt", na której jako "nowy lider Europy" występuje Radosław Sikorski.

- Z liderowaniem bym nie przesadzał, kilka już takich zadęć w przeszłości mieliśmy, ale tytuł tygodnika idealnie pasuje do sytuacji. Rzeczywiście jest pewien respekt w Europie wobec konsekwencji stanowiska polskiego, także tego, o czym mówił premier. Pewnej stanowczości z komponentem umiaru, unikania rusofobii - wskazywał Baczyński.

Nie ukrywał jednak, że uznanie dla polskiej polityki to nie wszystko. - Jej skuteczność jest taka, jak widzimy. Putin robi swoje. Niemniej, co zwróciło moją uwagę, to ciekawa interpretacja zachodnich sankcji, które są powszechnie lekceważone, a nawet wyśmiewane. A premier mówi, że to początek budowy architektury wspólnoty euroatlantyckiej. Że ćwiczenie wewnętrzne jest nawet istotniejsze niż zapobieżenie aneksji Krymu. I tu jest sporo racji - przyznał szef "Polityki".

"Tusk potrafi przełknąć gorzką pigułkę"

- Podziwiałem premiera w tej rozmowie za to, jak potrafi przełknąć gorzką pigułkę - wyznał prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania oraz UW. - Wiem, czego Polska oczekuje, jeśli chodzi o reakcje największych potęg. W tej rozmowie wyzierał pewien zawód. Polska ma projekt działań, który mógłby stosunkowo szybko doprowadzić przynajmniej do ochrony pozostałej części Ukrainy. A Zachód więcej mówi niż robi - wyjaśniał Czapiński.

Psycholog powątpiewał także, czy wspomniana przez premiera "budowa nowej architektury" ma szanse powodzenia. - Weźmy pod uwagę, że na Zachodzie są zróżnicowane interesy, także jeśli chodzi o relacje z Rosją i Ukrainą - podkreślał Czapiński. - Na razie nie widzimy wyraźnie tych kontrowersji, one zostały przykryte dramatyzmem sytuacji, podobnie jak w Polsce. Ale upłynie kilka miesięcy i okaże się, że budowa tej nowej architektury będzie trudniejsza, niż byłoby uspokojenie sytuacji już teraz za pomocą zdecydowanych kroków - skwitował gość Poranka Radia TOK FM.

Więcej o: