Kijów rozwiązał parlament Krymu, na południu powstrzymano rosyjski desant [PODSUMOWANIE]

Na dzień przed niedzielnym referendum ws. włączenia Półwyspu Krymskiego do Rosji ukraińskie władze rozwiązały parlament Krymu. Resort obrony podał, że rosyjska grupa desantowa usiłowała wkroczyć na terytorium obwodu chersońskiego na południu Ukrainy. Tymczasem zgodnie z przewidywaniami Rosja zawetowała w ONZ rezolucję potępiającą zapowiadane referendum. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia.

1. Rosja odmawia dialogu z Ukrainą i wzmacnia obecność militarną na Krymie

Ze strony Rosji nie widać sygnałów gotowości do rozpoczęcia dialogu. MSZ tego kraju zapowiedziało, że rozpatrzy napływające z Ukrainy "prośby cywilnych obywateli o obronę", ponieważ "poczuwa się do odpowiedzialności za życie rodaków i współobywateli na Ukrainie" i "zastrzega sobie prawo do wzięcia (ich) w obronę".

Rosja przysłała dziś na Krym 25 pojazdów batalionu przeciwlotniczego, m.in. S-300 - rakietowe systemy przeciwlotnicze. Razem z nimi na Krym przypłynęły pojazdy i sprzęt wojsk inżynieryjnych, w tym ciągniki pancerne, cysterny, mobilne generatory wysokoprężne - pisze "Ukraińska Prawda."

 

Pojazdy dotarły na Krym przez przeprawę promową w Kerczu. Tam zostały załadowane na platformy kolejowe.

"Około godz. 18 pociąg przybył do Hwardijśke, 22 km na północ od Symferopola" - opisuje Omar Chajjam. Mieszkaniec Krymu nagrał przejazd pociągu.

2. Rosja wykluczona z G8? "Zamiast Soczi, spotkanie G7 w Londynie"

Rosji grozi utrata miejsca w gronie najbardziej uprzemysłowionych państw świata - podał niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Zamiast spotkania G8 w czerwcu w Soczi, USA, Niemcy i pozostałe kraje G7 chcą spotkać się w Londynie bez Rosji.

Na początku marca kraje zachodnie z powodu napiętej sytuacji na Ukrainie zawiesiły przygotowania do szczytu z udziałem Rosji (G8), który miał się odbyć w czerwcu w Soczi. Rosja uczestniczy w spotkaniach najbardziej wpływowych państw świata od 1997 roku. W tym roku miała być gospodarzem szczytu G8.

3. Weto Rosji w ONZ ws. rezolucji potępiającej referendum na Krymie

Rosja, zgodnie z przewidywaniami, zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przedstawiony przez USA projekt rezolucji potępiający krymskie referendum i wzywający do nieuznania jego wyników. Od głosu wstrzymały się Chiny, na co według źródeł dyplomatycznych liczył Waszyngton.

Jeszcze przed głosowaniem ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin powiedział dziennikarzom: - W tym głosowaniu niespodzianek nie będzie.

Fot. REUTERS/Andrew Kelly

Rezolucja przedstawiona w czwartek Radzie Bezpieczeństwa przez USA głosi, że "referendum nie jest prawomocne i nie może być podstawą do jakichkolwiek zmian w statusie Krymu". Wzywa też "wszystkie państwa, organizacje międzynarodowe i wyspecjalizowane agendy", aby nie uznawały żadnych takich zmian mogących wynikać z głosowania.

4. Rosyjska grupa desantowa próbowała wedrzeć się do obwodu chersońskiego

Ukraińskie ministerstwo obrony podało, że powstrzymało przed wkroczeniem do obwodu chersońskiego na południu kraju rosyjską grupę desantową, która otoczyła gazową stację rozdzielczą w miejscowości Striłkowe na Mierzei Arabackiej i opanowała platformę gazową nieopodal wsi Szczasływcewe.

Platforma i stacja należą do spółki energetycznej Czornomornaftohaz, którą samozwańcze władze Krymu są gotowe sprywatyzować i odsprzedać.

MSZ w Kijowie stanowczo zaprotestowało przeciw rosyjskiemu desantowi i określiło go jako agresję wojskową Rosji na terytorium Ukrainy.

5. Zatrzymania, pobicia zagranicznych dziennikarzy na Krymie

Co najmniej 30 przypadków poważnego naruszenia praw dziennikarzy zanotowano na Krymie od 1 marca - podała powołana przez Centrum Śledztw Dziennikarskich misja polowa na rzecz obrony prasy na Krymie.

Dzień wcześniej organizacja Human Rights Watch zarzuciła władzom Krymu dopuszczanie do atakowania działaczy i dziennikarzy przez nielegalne siły paramilitarne.

Tak było i dziś, gdy grupa uzbrojonych mężczyzn, prawdopodobnie z krymskiej samoobrony, weszła do hotelu Moskwa w Symferopolu.

"Mój hotel jest oblegany przez ludzi z kałasznikowami. Niektórzy są zamaskowani i noszą wojskowe stroje. Wyglądają na służby specjalne. Inni mają zwykłe ubrania, dżinsy. Sprawdzają każdego, kto wychodzi z pokoju lub wsiada do windy - relacjonował na Twitterze Simon Shuster, dziennikarz "The Moskow Times."

- Jeden z komandosów powiedział mi, że w budynku jest uzbrojony przestępca, a oni przeprowadzają operację specjalną. W tym czasie jego kolega próbował go uciszyć. - Powiedz mu, jak jest - mówił" - dodał Shuster.

6. Protest w Moskwie: "Za Rosję i Ukrainę bez Putina!"

W Moskwie odbył się marsz sprzeciwu wobec interwencji wojskowej Rosji na Ukrainie. W "Marszu Pokoju", zorganizowanym przez ugrupowania opozycyjne, wzięło udział ok. 20 tys. osób.

"Za Rosję i Ukrainę bez Putina!", "Okupacja Krymu - hańbą Rosji!" i "Ręce precz od Ukrainy" - głosiły transparenty, pod którymi wystąpili protestujący. W rękach trzymali flagi państwowe Rosji i Ukrainy.

W tym samym czasie ok. 10 tys. ludzi manifestowało w stolicy Rosji poparcie dla polityki Kremla.

7. Ukraiński parlament rozwiązał parlament Krymu

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy rozwiązała dziś parlament Autonomicznej Republiki Krymu (ARK), który zdecydował wcześniej o przyłączeniu półwyspu do Rosji oraz rozpisał referendum w tej sprawie.

Decyzję o pozbawieniu uprawnień parlamentu Autonomii poparło w głosowaniu 278 spośród 296 posłów zarejestrowanych tego dnia w 450-osobowej izbie.

W piątek ukraiński Trybunał Konstytucyjny uznał decyzje władz o przyłączeniu się do Rosji oraz referendum za niezgodne z ukraińską ustawą zasadniczą. Trybunał nakazał rządowi Autonomii niezwłoczne wstrzymanie przygotowań do referendum, w tym jego finansowania, oraz zobowiązał go do zniszczenia kart do głosowania i materiałów agitacyjnych.

Decyzja Trybunału, zwanego na Ukrainie Sądem Konstytucyjnym, jest ostateczna i nie podlega oskarżeniu.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: