Tusk: Jeśli chodzi o leczenie raka, dotychczasowe limity finansowe przestaną być przeszkodą

- Chcemy, by w najbliższej przyszłości żaden lekarz w Polsce nie mógł powiedzieć pacjentowi choremu na raka, że jest limit finansowy i nie ma pieniędzy - powiedział Donald Tusk podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Ten problem rozwiążemy definitywnie - dodał.

- W przyszłym tygodniu minister Arłukowicz będzie publicznie wspólnie ze środowiskiem onkologicznym prezentował te [mające skrócić kolejki do lekarzy - red.] rozwiązania - stwierdził premier. - Poruszona zostanie także kwestia "pozostałych dziedzin medycyny" - zapowiedział.

Tusk podkreślił, że z jego punktu widzenia "najważniejszym rozstrzygnięciem, jakie udało się przygotować, jest to, które spowoduje, iż jeśli chodzi o leczenie raka w Polsce, to dotychczasowe limity finansowe przestaną być przeszkodą". - To są propozycje wcale niełatwe, bo konieczne będzie także zwiększenie obowiązków i zadań lekarzy - zastrzegł.

Premier dodał, że nowe rozwiązania mają wejść w życie "już w najbliższej przyszłości". - Ten problem rozwiążemy definitywnie - zapowiedział.

Rola lekarzy rodzinnych zostanie wzmocniona

Minister Bartosz Arłukowicz przedstawił Tuskowi w piątek tzw. pakiet kolejkowy. Resort zdrowia przygotował kilka wariantów, ale pewne jest, że znacznie wzmocniona zostanie rola lekarzy rodzinnych w systemie opieki nad pacjentem. Po tym jak Tusk zobowiązał ministra, aby do wiosny przedstawił pakiet rozwiązań, które rozładują kolejki pacjentów do lekarzy, w resorcie zdrowia trwały prace nad propozycjami. Resort nie chce na razie ujawnić proponowanych rozwiązań.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: