Indie. Trzy osoby skazane na więzienie za zgwałcenie i pobicie zakonnicy. "Parodia sprawiedliwości"

W 2008 roku katolicka zakonnica Meena Barwa została ciężko pobita i zgwałcona przez grupę mężczyzn. Sprawa ciągnęła się przed indyjskim sądem przez pięć lat. Wreszcie zapadły wyroki - trzech gwałcicieli skazano na karę więzienia, a sześć osób uniewinniono. Dziesiątego mężczyzny nigdy nie ujęto.

Do gwałtu i brutalnego pobicia Meeny Barwy doszło 25 sierpnia 2008 na fali gwałtownych prześladowań chrześcijan, które w tym czasie rozpoczęły się we wschodnioindyjskim stanie Orisa. Co najmniej 10-osobowa grupa mężczyzn napadła wówczas na ośrodek duszpasterski Divyajyoti w powiecie Kandhamal i wyciągnęła pracujących tam s. Meenę Barwę i ks. Thomasa Chellana, po czym dotkliwie ich pobiło, zakonnicę natomiast rozebrało do naga, zgwałciło i wlekło po miasteczku.

W wyniku przeprowadzonego dochodzenia ustalono, że zbrodni dokonało 10 sprawców, z których ujęto dziewięciu. Wczoraj usłyszeli wyroki sądu I instancji. Santosh Patnaik został skazany za gwałt na karę do 11 lat więzienia. Gajendra Digal i Saroj Badhei zostali uznani za winnych molestowania. W więzieniu spędzą po 26 miesięcy. Pozostałych mężczyzn uniewinniono.

"Wyrok pokazuje niewrażliwość sędziówę

Komentując wydany wyrok, przewodniczący Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan (GCIC) Sajan K. George powiedział watykańskiej agencji misyjnej FIDES, że jest to ,,parodia sprawiedliwości", zważywszy na to, że ,,wszystkich 9 przestępców było jednoznacznie współwinnych". - Wyrok ten pokazuje niewrażliwość sędziów na tę odrażającą zbrodnię - stwierdził George i dodał, że świadczy on również o ,,porażce na wszystkich poziomach: dokumentacji, przesłuchań i badania przypadków".

- Decyzja sądu jasno dowodzi współpracy funkcjonariuszy publicznych z siłami ekstremistycznymi, usprawiedliwia ich poparcie dla przemocy i dowolność w rozumieniu sprawiedliwości - dodał szef GCIC.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: