Eurowybory 2014. Co wiemy o wyborach do Parlamentu Europejskiego na 73 dni przed

Które partie startują, kto będzie walczył o mandat, kto wygra eurowybory - to najważniejsze pytania związane z majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Na wszystkie nie możemy odpowiedzieć, ale tym, co wiemy na pewno lub prawie na pewno, chętnie się podzielimy.

1. Kiedy odbędą się wybory

W całej Europie obywatele Unii będą głosować w dniach 22-25 maja. W Polsce głos będzie można oddać z kolei tylko w niedzielę 25 maja. Lokale będą otwarte w godzinach 7-21. Pewne całościowe wyniki poznamy następnego dnia po południu. Kto zwyciężył, a kto przegrał, powiedzą nam zapewne sondaże exit-poll. Wyniki, na których będzie można w miarę polegać, poznamy więc już w niedzielę wieczorem.

TUTAJ ZNAJDZIESZ INFORMACJE PKW O EUROWYBORACH >>

2. Które partie startują

Na pewno o euromandaty powalczą największe partie: PO, PiS, SLD, PSL i Twój Ruch . Listy tej ostatniej partii wzmocnione zostały kandydatami mniejszych partii i organizacji: m.in. Demokratami.pl i Stronnictwem Demokratycznym. Komitety zarejestrowały też mniejsze partie i organizacje: Solidarna Polska, Polska Razem Jarosława Gowina, Ruch Narodowy, Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego . One powinny bez problemów zebrać wymagane podpisy i wystawić listy.

O mandaty zawalczyć chcą również m.in. Zieloni w koalicji z Partią Kobiet i Polską Partią Socjalistyczną, Samoobrona oraz Demokracja Bezpośrednia , ale nie wiadomo, czy uda się im zebrać wymagane podpisy. W sumie zarejestrowano do dziś 18 komitetów wyborczych, ale w całym kraju wystartuje zapewne ok. 10.

TUTAJ ZNAJDZIESZ AKTUALNE ZAREJESTROWANE LISTY >>>

3. Kto wygra wybory i jakie będą wyniki

Jeszcze kilka tygodni temu można było z całą pewnością wskazać, że zwycięzcą eurowyborów w Polsce będzie PiS. Partia ta zdecydowanie prowadziła z PO w badaniach. Jednak kryzys na Ukrainie i Krymie i wywołane nimi energiczne działania naszych władz spowodowały, że w części sondaży notowania Platformy wzrosły. Wyników nie będziemy pewni do końca.

Pewne jest jednak, że PiS na pewno poprawi swój wynik z 2009 r. i wprowadzi więcej europosłów - w okolicy 15-20. PO uzyska znacznie słabszy wynik niż w 2009 r. i liczba jej europosłów spadnie z 25 do kilkunastu. O trzecie miejsce zawalczą: SLD i Twój Ruch. Powinny podzielić się lewicowym elektoratem i uzyskać 3-7 mandatów. Próg wyborczy zapewne przekroczy również PSL.

Według badań pod progiem lub czasem tuż ponad nim znajdą się: Kongres Nowej Prawicy, Polska Razem i Solidarna Polska. Do końca nie będzie wiadomo, czy uda im się zdobyć co najmniej 5 proc. głosów.

4. Którzy politycy startują

Pełne listy podały na razie: Twój Ruch oraz SLD. Startują tam takie znane nazwiska jak, z Twojego Ruchu Europy Plus: Ryszard Kalisz i Wanda Nowicka w Warszawie, Marek Siwiec w Wielkopolsce czy Kazimierz Kutz ze Śląska , a z SLD: Joanna Senyszyn w Krakowie, Wojciech Olejniczak w Warszawie i Adam Gierek na Śląsku . Z list lewicy kandydują również celebryci: na Mazowszu z list TR startuje miss Polonia 2003 Katarzyna Galasiewicz, a "jedynką" Sojuszu z Łodzi jest Weronika Marczuk.

Powoli swoje listy ujawnia PSL. Startować będą na nich posłowie i samorządowcy ludowców oraz lokalni działacze oraz przedstawiciele środowisk akademickich. PSL to chyba jedyna partia, która w wyborach promuje kadrę uniwersytecką. Na razie wiadomo, że wystartują m.in. była minister Jolanta Fedak - woj. lubuskie, wieloletni marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, czy europosłowie PSL, m.in. Jarosław Kalinowski na Mazowszu . Nie udało się ludowcom zawiązać wcześniej zapowiadanych koalicji z PJN czy z Samoobroną.

5. Niepewne listy liderów

Nie zatwierdzono jeszcze list największych partii - PO i PiS - oraz tych mniejszych, jak Polska Razem czy Ruch Narodowy. Poznamy je do końca miesiąca.

Jeśli chodzi o PO, to wystartuje większość obecnych europosłów, m.in.: Jerzy Buzek na Śląsku, Filip Kaczmarek w Wielkopolsce, Róża Thun w Krakowie . Na pewno nie wystartują Jacek Protasiewicz z Wrocławia czy Krzysztof Lisek z Olsztyna. Cały czas nie wiadomo, gdzie kandydować będą byli ministrowie Jacek Rostowski i Michał Boni . Niejasna jest również sytuacja w Warszawie - jedynką miała być Danuta Huebner, ale ponoć ma zastąpić Protasiewicza we Wrocławiu.

Mniej wiemy o listach PiS. Na 100 proc. możemy powiedzieć, że z Gorzowa będzie startował Marek Gróbarczyk, a z Podkarpacia Tomasz Poręba . Być może z Pomorza będzie startowała Anna Fotyga, a z Łodzi Janusz Wojciechowski. Reszta list to na razie spekulacje. Na pewno nie będzie startował wieloletni europoseł PiS z Poznania Konrad Szymański.

6. Mniejsze partie

Polska Razem wystawi wszystkich swoich liderów, m.in. Jarosław Gowin wystartuje z Krakowa, Paweł Kowal z Warszawy, Marek Migalski ze Śląska . Podobnie jest z Solidarną Polską: Zbigniew Ziobro kandyduje z Krakowa, Jacek Kurski z Warszawy, a Tadeusz Cymański ze Śląska .

Janusz Korwin-Mikke będzie lokomotywą Kongresu Nowej Prawicy na Śląsku, w Krakowie ma startować były prezydent miasta Stanisław Żółtek, a w Warszawie redaktor naczelny "Najwyższego Czasu!" Tomasz Sommer . Nie wiadomo, czy z list KNP wystartuje poseł Przemysław Wipler.

Więcej o: