Rosjanie otworzyli ogień do wojsk ukraińskich, natowski AWACS ma latać nad Polską [PODSUMOWANIE DNIA]

Napięcie na Krymie nie słabnie, dochodzi do kolejnych incydentów. NATO zapowiada monitorowanie sytuacji na Ukrainie przez samolot AWACS. Rosja twierdzi, że ma propozycje dotyczące uregulowania sytuacji na Ukrainie. [PODSUMOWANIE DNIA NA UKRAINIE]

1. Rosjanie otworzyli ogień. Incydenty

Żołnierze rosyjscy otworzyli ogień w czasie ataku na bazę batalionu transportu samochodowego Marynarki Wojennej Ukrainy pod Bachczysarajem na Krymie. Żaden z ukraińskich żołnierzy nie został ranny - podała agencja Interfax-Ukraina. Dowódca batalionu rozpoczął negocjacje z napastnikami.

Agencja Reutera odnotowuje, że do tej pory nie doszło do wymiany ognia między rosyjskimi żołnierzami, którzy przejęli kontrolę nad szeregiem ukraińskich obiektów wojskowych na Półwyspie Krymskim, a stroną ukraińską.

2. AWACS będzie latał nad Polską i Rumunią

NATO poinformowało, że samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS będzie latał nad Polską i Rumunią w celu wsparcia monitorowania kryzysu na Ukrainie. Rzecznik Sojuszu przekazał, że ambasadorowie państw NATO zaaprobowali te loty, zgodnie z rekomendacją dowódcy sił NATO w Europie, amerykańskiego generała Philipa Breedlove'a.

3. Propozycje Rosji ws. Ukrainy

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa przygotowała propozycje dotyczące uregulowania sytuacji na Ukrainie; stanowią one odpowiedź na propozycje amerykańskie i zostaną przekazane USA. Ławrow ujawnił, że w poniedziałek do Rosji miał przylecieć amerykański sekretarz stanu John Kerry, jednak w sobotę odwołał swoją wizytę.

W obecności mediów Ławrow nie zdradził szczegółów rosyjskich propozycji. Oznajmił jedynie, że "są one ukierunkowane na to, by wprowadzić sytuację na drogę prawa międzynarodowego z uwzględnieniem interesów wszystkich bez wyjątku Ukraińców".

Amerykański ambasador w Kijowie Geoffrey Pyatt oświadczył, że USA nie uznają wyników separatystycznego referendum na Krymie zapowiadanego na 16 marca i gotowe są do zaostrzenia sankcji za działania Rosji na tym należącym do Ukrainy półwyspie. Podkreślił, że jego kraj uważa Krym za nieodłączną część Ukrainy.

4. Unia szykuje sankcje

Rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz poinformowała, że UE przygotowuje się do wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z kryzysem na Krymie. Na razie nie wiadomo, kiedy sankcje będą mogły wejść w życie.

Przygotowanie sankcji wobec Rosji, polegających na zakazie wizowym i zamrożeniu aktywów osób odpowiedzialnych za interwencję na Krymie, zlecili w miniony czwartek przywódcy państw UE na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli. Uzgodnili, że sankcje zostaną wprowadzone, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do wycofania rosyjskich sił z Krymu oraz nie zostaną podjęte próby rozwiązania konfliktu.

Ambasador Unii Europejskiej w Moskwie Vygaudas Uszackas poinformował, że w ramach możliwych sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej strona unijna może odwołać kolejny szczyt UE-Rosja. Unijny dyplomata podkreślił, że referendum na Krymie jest nielegalne i stanowi pogwałcenie konstytucji Ukrainy.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: