Ukraińcy do "braci z Krymu": "Butle z gazem, cysterny... Tego będziecie potrzebować w Rosji" [INFOGRAFIKA]

W ukraińskim internecie krąży infografika, która w żartobliwej formie pokazuje mieszkańcom Krymu, co zmieni się w ich codziennym życiu, jeśli zdecydują o przyłączeniu autonomicznej republiki do Federacji Rosyjskiej.

Infografika w języku rosyjskim jest oczywiście przekazywana przede wszystkim przez zwolenników nowej władzy w Kijowie. Czy przekonają tych, którzy woleliby, żeby Krym znajdował się w Rosji? Oto zmiany, na jakie muszą się szykować zwolennicy przyłączenia Krymu do FR.

Wszystkie przekazy pieniężne będą traktowane jak międzynarodowe. Dlatego o przesłanie pieniędzy poproście krewnych z Ukrainy dwa-trzy miesiące wcześniej.

Transport wszystkich towarów będzie uznawany za międzynarodowy, więc przy wjeździe na Krym będą obowiązywały cła. Postarajcie się kupić niezbędne rzeczy wcześniej.

90 procent wody pitnej trafia na Krym ze zbiornika na Dnieprze kanałem, który może zostać zamknięty. Jeśli potrzebujecie więcej wody pitnej latem, trzeba będzie zbudować cysternę.

80 procent energii elektrycznej na Krymie dostarcza elektrownia w Nikołajewie. Odłączenie Krymu od Ukrainy może oznaczać koniec tych dostaw. Dlatego rekomendujemy zakup generatora.

Rosyjscy żołnierze zaminowali teren magistrali gazowej na granicy obwodu chersońskiego. Lepiej zaopatrzyć się w butle z gazem.

Zmiana dokumentów dla osób fizycznych. Konieczne będzie wyrobienie nowego paszportu, numeru identyfikacji podatkowej, dokumentów emerytalnych.

Zmiana dokumentów firmowych. Przedsiębiorstwa będą musiały być przerejestrowane, niezbędna będzie zmiana pieczątek i kont bankowych. Zacznijcie też szukać księgowego, który może pracować zgodnie z rosyjskimi przepisami.

Przeniesienie emerytury. Żeby otrzymywać emeryturę w Rosji, trzeba będzie przedstawić: paszport obywatela FR, książeczkę pracy, zaświadczenie o średnich zarobkach miesięcznych z 60 miesięcy z rzędu przed 2002 r. (w rublach), dokument potwierdzający miejsce stałego zamieszkania na terytorium FR.

Referendum w sprawie rozszerzenia pełnomocnictw autonomii Krymu odbędzie się 16 marca - poinformował w ostatni czwartek wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu Rustam Temirgalijew. Postawione zostaną dwa pytania: o ewentualnym wejściu Krymu w skład Federacji Rosyjskiej i przywróceniu konstytucji Krymu z 1992 roku, co oznacza pozostanie w składzie Ukrainy.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: