Premier u Lisa: Nie możemy prężyć muskułów. Poczucie pełnego bezpieczeństwa w Polsce jest złudzeniem

- Nie możemy prężyć muskułów, trzeba dobrze rozumieć swoje realne możliwości - mówił w programie ?Tomasz Lis na żywo? premier Donald Tusk, odnosząc się do sytuacji na Ukrainie. Pytany, czy w Polsce mamy się czego bać, powiedział: - Poczucie pełnego bezpieczeństwa jest złudzeniem.

Program Lisa nadawany był na żywo z Kancelarii Premiera. Rozmowa z premierem w całości poświęcona była napiętej sytuacji na Ukrainie. - Putin z Rosją zainwestował prawie 50 mld w olimpiadę, przeprowadzając chyba największą w dziejach świata operację wizerunkową. Delikatnie mówiąc, nie powiódł się plan poprawy wizerunku Rosji, zbudowania reputacji państwa zamożnego, dobrze zorganizowanego. To może tłumaczy bardziej nerwowe i agresywne reakcje Rosji ws. Ukrainy. Z drugiej strony może te reakcje są odpowiedzią na kłopoty Rosji, chodzi o sytuację finansowo-gospodarczą - mówił premier.

- Dzisiaj nie chodzi o to, czy Rosjanie żyjący na Krymie mają prawo do autonomii, tylko pytanie jest takie, czy Putin uznał, że suwerenna Ukraina to już jest przeszłość - dodał.

"Rakiety, czołgi i jednostki wojskowe przestały być pionkami w symulacjach"

Premier podkreślał rolę, jaką odgrywa nasz kraj. - To, że Polska stała się partnerem wiodącym, umożliwia nam każdego dnia nie tylko konsultowanie, ale i wpływanie na decyzje Zachodu ws. Ukrainy. Chodzi przede wszystkim o Unię Europejską, ale także USA. My nie możemy prężyć muskułów i trzeba dobrze rozumieć swoje realne możliwości - mówił.

Po dzisiejszym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych ws. Ukrainy w ciągu kilku dni mają zapaść decyzje o sankcjach w stosunku do Rosji. - Podczas spotkania przygotowany został komunikat, który jednoznacznie stwierdza, że Rosja dopuściła się agresji na Ukrainę - oświadczył. Zaznaczył przy tym, że w języku dyplomacji to bardzo dużo. - Co innego wiedzieć, co się dzieje, a co innego ubrać to w dyplomatyczne sformułowania. Dyplomacja ma nas przede wszystkim uchronić od konfliktu zbrojnego - mówił.

I zaznaczył: - Dzisiaj nie możemy sobie pozwolić na puste hasła czy gromkie zapowiedzi. Dzisiaj rakiety, czołgi, jednostki wojskowe czy floty przestały być pionkami w teoretycznych symulacjach. Jesteśmy w środku kotła, gdzie przemieszczają się armie, wypowiadają sobie jeszcze nie wojnę, ale posługują się bardzo ostrymi komunikatami. Dochodzi do pierwszych starć o charakterze zbrojnym. Na razie na minimalną skalę. Dzisiaj nie możemy pozwolić sobie na żaden błąd i musimy bardzo uważać na słowa.

Tusk przyznał, że kanclerz Niemiec Angela Merkel po telefonicznej rozmowie z Putinem, była bardzo przygnębiona. Premier zaznaczył, że rozmawiał z kanclerz Niemiec bezpośrednio po jej rozmowie z prezydentem Rosji. "New York Times" mówiła, że Merkel po rozmowie z Putinem powiedziała, że nie jest pewna, czy ma on nadal kontakt z rzeczywistością.

"Polska jest przygotowana na ewentualny kryzys gazowy"

Premier podkreślał, że "jeśli będziemy zbyt radykalni, to nawet nie zauważymy, że jesteśmy już po stronie większego ryzyka". - A większe ryzyko związane jest z samotnością - mówił. - Słyszę w Polsce, od niektórych polityków, że trzeba unieść się polskim honorem i powiedzieć: "Na Kijów". I rozumiejąc ich emocje, będę robił zawsze tak, by nie narazić bezpieczeństwa Polski. Ale to nie oznacza pasywności - zapewniał.

Pytany, czy w Polsce mamy się czego bać, odpowiedział: - Strach nie jest dobrym doradcą. Ale poczucie pełnego bezpieczeństwa jest złudzeniem. Polska dzisiaj jest bezpieczna, nie ma zagrożeń wobec żadnego państwa NATO - mówił.

Zdaniem Tuska strefą największego ryzyka w tej części świata jest bycie buforem miedzy Rosją a Zachodem. - Mogę odpowiedzialnie powiedzieć, że Polska jest dzisiaj bezpieczna, ale dzisiaj też widać też wyraźniej niż kiedykolwiek w ostatnich latach, że to bezpieczeństwo nie jest gwarantowane na wieki wieków, ono wymaga nieustannego działania, przede wszystkim działania na rzecz ciągłej współpracy i integracji Polski z innymi państwami Zachodu - powiedział Tusk.

Dodał, że "Polska jest przygotowana na ewentualny kryzys gazowy". - Nasze własne wydobycie wystarcza na zabezpieczenie dostaw gazu do każdego domu - mówił.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: