IKEA straciła prestiżowy certyfikat ekologiczny. Jej podwykonawca wycinał 600-letnie drzewa w Karelii

IKEA nie może już pochwalić się certyfikatem firmy, która wyjątkowo sumiennie podchodzi do kwestii ochrony lasów - poinformował ?The Daily Mail?. Organizacja Forest Stewardship Council cofnęła go, gdy eksperci odkryli, że spółka córka koncernu wycinała 600-letnie drzewa w rosyjskiej Karelii.

Swedwood, firma odpowiedzialna za dostarczanie drewna do fabryk IKEI, działała na terenie Karelii za pozwoleniem rosyjskich władz. Operacja ta została certyfikowana przez FSC w 2006 roku. Zezwolenie na wycinkę nie dotyczyło jednak najstarszych drzew. Zabraniało też wycinania drzew rosnących na zboczach, aby chronić teren przed erozją.

Według Forest Stewardship Council, firma Swedwood dopuściła się w trakcie operacji w Karelii licznych uchybień, dotyczących m.in. "pozyskiwania drewna z kluczowych biotopów" oraz wycinania najstarszych i najbardziej wartościowych okazów.

IKEA: Widzimy problem, chcemy odzyskać certyfikat

"Zajęliśmy się już większością uchybień, a obecnie koncentrujemy się na pozostałych odchyleniach od normy, aby jak najszybciej odzyskać certyfikat FSC" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka IKEI. "Jesteśmy zawiedzeni tym, co się stało. Ale pokazuje to, że system FSC działa. Jesteśmy odpowiedzialni za lasy, w których pozyskujemy drewno jak i za ludzi, którzy w nich pracują. Podchodzimy do tej sprawy bardzo poważnie".

Rzeczniczka dodała też, że IKEA traktuje sprawę cofnięcia certyfikatu za "tymczasową". Podkreśliła, że Swedwood wycofał się już z Karelii, skupiając się na operacjach w obwodzie leningradzkim.

- Mamy nadzieję, że Forest Stewardship Council pomoże nam wprowadzić odpowiednie procedury podczas kolejnych wycinek, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości. Dołożymy wszelkich starań, aby w jak najlepszy sposób chronić ekosystem na obszarach, na których trwa wycinka - powiedziała w rozmowie dla "The Daily Mail".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: