"Albo poprzecie porozumienie, albo będziecie mieli stan wojenny, armię - wszyscy będziecie martwi". Sikorski ostrzega lidera protestów [WIDEO]

- Albo poprzecie porozumienie, albo będziecie mieli stan wojenny, armię - wszyscy będziecie martwi - powiedział zdenerwowany Radosław Sikorski do lidera ukraińskiego protestu. Nagranie ukazujące nerwowe kuluary negocjacji ws. podpisania porozumienia opozycji z władzami Ukrainy pokazała na nagraniu wideo telewizja ITV.

Film został nagrany w przerwie negocjacji , kiedy unijni ministrowie, liderzy opozycji, w tym przywódca z Majdanu oraz przedstawiciele rządu wyszli z sali obrad.

 

Ostatecznie ok. godziny 15 czasu polskiego prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i przywódcy opozycji Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh Tiahnybok zawarli porozumienie w sprawie wyjścia ich kraju z kryzysu.

Dokument podpisano w obecności szefów dyplomacji Polski i Niemiec, Radosława Sikorskiego i Franka-Waltera Steinmeiera.

Jak napisano w komunikacie MSZ, dokument zakłada scenariusz i kalendarz kroków politycznych na rzecz rozwiązania obecnego konfliktu nad Dnieprem. Jego elementy to:

- Powrót do konstytucji 2004 r. jako rozwiązania tymczasowego,

- Utworzenie rządu zaufania narodowego,

- Rozpoczęcie prac nad nową konstytucją, równoważącą uprawnienia prezydenta, rządu i parlamentu, która ma zostać przyjęta najpóźniej do września.

Po przyjęciu nowej konstytucji, ale nie później niż do końca roku, ma dojść do nowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

Kolejne elementy porozumienia to śledztwa w sprawie niedawnych aktów przemocy monitorowane przez władze, opozycję i Radę Europy.

Władze zobowiązały się, że nie wprowadzą stanu wyjątkowego, zaś obie strony deklarują powstrzymanie się od przemocy i konfrontacji. W dokumencie jest także mowa o przedsięwzięciu wysiłków na rzecz zwolnienia okupowanych budynków i ulic oraz rozbrojenia osób posiadających broń.

Dokument jest podpisany przez prezydenta Wiktora Janukowycza, trzech liderów opozycji: Arsenija Jaceniuka, Wołodymyra Kłyczki i Ołeha Tiahnyboka oraz, jako świadków, ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego. Wcześniej został parafowany przez specjalnego wysłannika Federacji Rosyjskiej Władimira Łukina.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec oraz specjalny przedstawiciel Federacji Rosyjskiej wezwali do natychmiastowego zaprzestania przemocy i konfrontacji.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: