Amerykańskie diecezje bankrutują. Przez odszkodowania dla ofiar molestowania seksualnego

Już 11 katolickich diecezji zbankrutowało w USA - informuje ?Rzeczpospolita?. Powodem jest konieczność wypłacania wysokich odszkodowań ofiarom molestowania seksualnego przez księży.

Kwoty wypłacane ofiarom molestowania seksualnego przez amerykańskie diecezje są bardzo wysokie. Archidiecezja katolicka w Los Angeles, aby zamknąć 17 procesów o molestowanie seksualne, musi zapłacić 13 milionów dolarów - czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej". W roku 2007, zamykając 500 pozwów, archidiecezja zapłaciła 660 milionów dolarów.

Amerykański episkopat podkreśla, że większość spraw sądowych wytaczanych za pedofilię i molestowanie seksualne dotyczy odległej przeszłości. George Leo Thomas - biskup pozywanej diecezji Helena w Montanie - przeprosił wszystkie ofiary, podkreślając jednak, że większość oskarżanych księży z jego parafii od dawna nie żyje, a żaden nie jest już aktywnym kapłanem.

Konieczność wypłacania tak wysokich sum doprowadziła 11 diecezji do bankructwa. Nie oznacza to jednak, że roszczenia ofiar zostaną oddalone.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>

 

Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

 

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>

Więcej o: