"Ankieta Franciszka pokazała, że mamy problemy z duszpasterstwem, a nie z doktryną"

- Wyniki ankiety Franciszka świadczą o kryzysie duszpasterstwa - uważa abp Vincent Nichols, katolicki prymas Anglii i Walii, który w najbliższą sobotę zostanie kardynałem. W rozmowie z Radiem Watykańskim arcybiskup Westminsteru przyznał, że Kościół zatracił wielką tradycję duszpasterstwa.

- Trzeba też bardzo uważać, by ankiety przed synodem nie potraktowano jak badania opinii w celu zmiany nauczania Kościoła. Dlatego słusznie Stolica Apostolska prosiła episkopaty, by nie ujawniały wyników tej ankiety. Bo nie o zmianę nauczania tutaj chodzi - mówi abp Nichols.

Prymas Anglii i Walii kontynuuje: - Myślę, że jest to bardziej kwestia duszpasterstwa, bardziej kwestia duszpasterstwa. Chodzi o to, byśmy reagowali na realną sytuację. Ideał naszego życia został nakreślony przez Objawienie Boga w Jezusie. To jest wyzwanie, które stoi przed nami. I większość ludzi o tym wie i zgadza się z tym. Geniusz Franciszka polega na tym, że z jednej strony przedstawia tę wizję chrześcijańskiego życia, to powołanie. Pokazuje, na czym polega pełnia człowieczeństwa. Ale z drugiej strony Franciszek przyznaje, że upadamy.

Ankieta papieża Franciszka stanowi przygotowanie do jesiennego Synodu Biskupów. Watykan rozesłał pytania do wszystkich episkopatów; z ankiety chciał się dowiedzieć, co katolicy myślą o różnych kwestiach dotyczących Kościoła.

Więcej o: