Dania zakazuje uboju rytualnego. "Prawa zwierząt są ważniejsze od religii"

Dziś w Danii wchodzi w życie zakaz uboju rytualnego zwierząt. To oznacza, że duńskie rzeźnie nie będą już mogły składać wniosków o zwolnienie z wymogu znieczulania zwierząt przed uśmierceniem - czego wymagają reguły żywności koszernej i halal. Duńskiego ministra rolnictwa Dana Jorgensena krytykują zgodnie muzułmanie i żydzi. Ale ten odpowiedział w telewizji TV2 krótko: - Prawa zwierząt są ważniejsze od religii.

Prawo Unii Europejskiej wymaga ogłuszania zwierząt przed ich uśmierceniem. Wymóg ten ma zapewnić choć odrobinę bardziej humanitarne okoliczności ich śmierci. Wymogi rytualnego szlachtowania zwierząt zarówno w judaizmie, jak i w islamie wymuszają zabijanie zwierząt bez ich ogłuszania.

Dlatego przepisy UE dopuszczają, aby każde państwo niezależnie decydowało, czy wprowadzać u siebie ów wyjątek na potrzeby mniejszości religijnych. Nowe duńskie regulacje oznaczają, że duńskie rzeźnie nie będą mogły wnosić o takie zezwolenie.

Żydzi i muzułmanie: to ograniczenie wolności wyznania

Organizacje muzułmańskie i żydowskie w Danii uważają, że decyzja ministra ogranicza wolność religijną. Naczelny aszkenazyjski rabin Izraela David Lau zapowiedział walkę o zmianę decyzji duńskiego rządu i stwierdził, że "koszerny ubój to najbardziej humanitarna z istniejących metod i ogranicza cierpienie zwierząt".

Niezwykle ostro na duńską decyzję zareagował wiceminister ds. posług religijnych, Eli Ben Dahan. - Europejski antysemityzm pokazuje swoje prawdziwe barwy w całej Europie i przybiera na sile w administracji rządowej - cytuje go poczytny izraelski dziennik "Jedijot Aharonot".

Minister: "Prawa zwierząt są ważniejsze od religii"

Decyzja duńskiego rządu ma jednak więcej wspólnego z liczną diasporą muzułmańską - w Danii mieszka około 250 tys. wyznawców islamu (liczba ludności Danii to 5,6 mln).

Broniąc swojej decyzji, minister rolnictwa Dan Jorgensen powiedział w rozmowie z telewizją TV2, że " prawa zwierząt są ważniejsze od religii ".

Zakaz uboju rytualnego w Europie i w Polsce

Dania dołączyła do rosnącej listy krajów europejskich, które zakazały uboju rytualnego. Są na niej m.in. Norwegia, Szwecja, Szwajcaria i od 2013 r. Polska. 12 lipca 2013 r. polski Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt powstał po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który orzekł, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był tego rodzaju ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>

 

Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

 

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>

Więcej o: