"Pozdrowienia w kolorach tęczy. Putinowi w twarz". Włoska transpłciowa działaczka zatrzymana w Soczi

Była włoska posłanka Vladimir Luxuria została na krótko aresztowana w Soczi. Luxuria była pierwszą transpłciową deputowaną we włoskim parlamencie.

Vladimir Luxuria przed zmianą płci był posłem do włoskiego parlamentu z ramienia partii komunistycznej. Obecnie jest transseksualną działaczką na rzecz praw homoseksualistów. Jak twierdzi, została na krótko aresztowana przez policję w Soczi. Do zatrzymania miało dojść, gdy Luxuria szła przez goszczące igrzyska olimpijskie miasto z tęczową flagą z napisem "Gay is OK" po rosyjsku. Tuż przed aresztowaniem napisała na Twitterze: "Jestem w Soczi. Pozdrowienia w kolorach tęczy. Putinowi w twarz":

Luxuria poinformowała na Twitterze, że przesiedziała w areszcie kilka godzin, po czym ją wypuszczono. Nie wiadomo, czy usłyszała jakiekolwiek zarzuty. Na oficjalnej stronie działaczki pojawiło się jej zdjęcie już po wyjściu z aresztu.

Policja z Soczi nie komentuje sprawy. Organizatorzy igrzysk powiedzieli agencji AP, że nie mają żadnych informacji o tej sprawie od stróżów prawa.

Fatalna sytuacja homoseksualistów w Rosji

Rosja cieszy się złą sławą w kwestii praw homoseksualistów. W ubiegłym roku wprowadzono w Rosji ustawę zakazującą propagowania "nietradycyjnych relacji seksualnych" wśród nieletnich. Za jej naruszenie grożą grzywny, a nawet kara więzienia. Prawo ostro krytykowali obrońcy praw człowieka i Zachód. Zdaniem przeciwników ustawa dyskryminuje i stygmatyzuje homoseksualistów. W 2013 r. nasiliły się też ataki na osoby LGBT w Rosji. Jak widać na ujawnionych przez Human Rights Watch nagraniach , homoseksualiści byli bici, porywano ich, grożono im i znęcano się nad nimi psychicznie.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>

 

Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

 

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>

Więcej o: