"Newsweek": Tusk nie szefem KE, a prezydentem UE? "Realne". A w PO się boją o partię

PRZEGLĄD PRASY. Donald Tusk zamiast szefem Komisji Europejskiej może zostać przewodniczącym Rady Europejskiej - pisze "Newsweek". On sam nie mówi ani tak, ani nie. Politycy PO znający sprawy unijne przekonują, że wybór Tuska na szefa RE jest realny. A w Platformie boją się, co z partią.

Europejska Partia Ludowa, do której należy PO, będzie po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego miała do obsadzenia najprawdopodobniej dwa stanowiska: szefa Komisji Europejskiej i szefa Rady Europejskiej (w jej skład wchodzą głowy państw lub szefowie rządów państw członkowskich). I to na tę drugą funkcję według "Newsweeka" miałby szansę - gdyby zdecydował się startować - premier Donald Tusk. M.in. dlatego, że z dwóch wymaganych na fotelu szefa KE języków zna tylko angielski, a po francusku nie mówi.

Jakie szanse ma Tusk? "Realne"

Co przemawia za Tuskiem? "Newsweek" podkreśla, że najbardziej w decyzji o wyborze szefa Rady będzie liczyć się w tym roku zdanie kanclerz Merkel. A ta "podobno", jak pisze "Newsweek" powołując się na niemiecki tygodnik "Der Spiegel", wolałaby właśnie Tuska zamiast doświadczonego eurokraty Jeana Claude'a Junckera. Politycy PO mający orientację w sprawach europejskich, m.in. Bogusław Sonik, indagowani przez "Newsweek" ws. szans Tuska, oceniają, że to "realne", "jeśli się tylko zgodzi".

Co z PO? W Platformie boją się odejścia premiera

Ale sam Tusk na razie ani słowem nie potwierdził, czy wybiera się do Europy. "Newsweek", powołując się na anonimowych rozmówców z Platformy, pisze, że premier poukładał już partię na wypadek przeprowadzki do Brukseli. Na giełdzie nazwisk na fotel szefa rządu są Elżbieta Bieńkowska, Radosław Sikorski i Tomasz Siemoniak.

Za to kandydat na szefa partii - według statutu - jest jeden: Ewa Kopacz. I właśnie to według "Newsweeka" martwi polityków Platformy, którzy obawiają się - również anonimowo w rozmowie z tygodnikiem - że pod rządami pani marszałek Sejmu wszyscy skłócą się ze wszystkimi, a partia się posypie.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>

 

Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

 

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>

Więcej o: