Breivik grozi strajkiem głodowym. Chce m.in. nowego Playstation i podwyżki kieszonkowego

Anders Breivik, Norweg, który w 2011 roku dokonał masakry na wyspie Utoya, znowu skarży się na warunki w więzieniu. Tym razem zagroził, że rozpocznie strajk głodowy, jeżeli nie dostanie lepszych gier na Playstation. O sprawie donosi agencja AFP, która otrzymała dziś list od Breivika.

Breivik zażądał zamiany konsoli Playstation 2 na Playstation 3, chce też "mieć dostęp do kilku gier dla dorosłych, które wybierze sobie sam" - donosi portal "The Huffington Post.

Mężczyzna określa warunki panujące w więzieniu jako "przypominające tortury" i domaga się zwiększenia swoich przywilejów. Chce mieć m.in. prawo do lepszej komunikacji ze światem oraz dostawać wyższe kieszonkowe - obecne wynosi 300 koron (ok. 150 zł). Odbywający karę mężczyzna twierdzi jednak, że ta suma nie wystarcza mu na zakup znaczków pocztowych.

Breivik ma też dość codziennych przeszukań oraz braku dostępu do komputera - zamiast niego musi używać "bezużytecznej maszyny do pisania z technologią z 1873 r.".

"Traktują mnie gorzej niż zwierzę"

W liście z 29 stycznia Breivik zaznaczył, że jego żądania nie zostały dotąd spełnione - będzie więc musiał rozpocząć strajk głodowy. - Głodówka nie skończy się, dopóki minister sprawiedliwości Anders Anundsen i szef KDI (norweskiego więziennictwa - przyp. red) nie przestaną traktować mnie gorzej niż zwierzę - napisał.

W sierpniu 2012 roku Norweg został skazany na 21 lat więzienia z możliwością przedłużenia kary za dokonanie masakry na wyspie Utoya oraz zdetonowanie bomby w pobliżu rządowego budynku w Oslo. Swoje działania, w wyniku których zginęło 77 osób, tłumaczył obawą przed wielokulturowością oraz islamizacją Europy. Ze względów bezpieczeństwa odsiaduje karę, będąc odizolowanym od innych więźniów.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>

 

Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

 

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>

Więcej o: