Zbigniew Romaszewski nie żyje. Słynny opozycjonista, senator PiS, miał 74 lata

Senator PiS, legenda opozycji demokratycznej Zbigniew Romaszewski, nie żyje. Niedawno trafił do szpitala po zatrzymaniu akcji serca. Był w śpiączce.

Przeczytaj wspomnienia o Zbigniewie Romaszewskim

O śmierci Zbigniewa Romaszewskiego poinformowała jego córka Agnieszka Romaszewska-Guzy. Jak powiedziała, przyczyną śmierci ojca był masywny udar pnia mózgu. Poinformowała też, że rodzina zgodziła się oddać jego obie nerki do przeszczepu. - Mamy nadzieję, że uratują komuś życie - podkreśliła.

Urodzony 2 stycznia 1940 r. w Warszawie Zbigniew Romaszewski to legenda opozycji i "Solidarności". Jako czteroletnie dziecko został po powstaniu warszawskim wywieziony wraz z matką do niemieckiego nazistowskiego obozu pracy w Gross-Rosen. W 1944 r. jego ojciec zginął, zamordowany w obozie koncentracyjnym. Żonaty z Zofią Romaszewską, miał córkę Agnieszkę Romaszewską-Guzy, szefową telewizji Biełsat.

KOR i "Solidarność"

W szkole średniej Romaszewski wstąpił do koła Związku Młodzieży Polskiej - młodzieżowej organizacji komunistycznej, wzorowanej na Komsomole, rozwiązanej w 1957 r. Ale już 10 lat później młody absolwent fizyki na Uniwersytecie Warszawskim Romaszewski zbierał podpisy pod petycją pracowników naukowych w obronie Adama Michnika. W czerwcu 1976 r. po protestach robotników w Radomiu i Ursusie działał wraz z KOR w akcji pomocy dla represjonowanych przez komunistyczne władze. To w mieszkaniu Romaszewskich po antysemickiej nagonce Marca '68 ówczesna opozycja zbierała się, by dyskutować o polityce.

Romaszewscy od spraw bezprawia [WYWIAD]

W październiku 1980 Romaszewski doktoryzował się w Instytucie Fizyki PAN. Pracował tam do czerwca 1981 r., później wziął urlop bezpłatny, by zająć się działalnością opozycyjną. Bardzo wiele miejsca poświęcał w niej prawom człowieka. Kierował m.in. Biurem Interwencyjnym KSS "KOR", a na przełomie 1979 i 1980 r. zakładał w Polsce Komitet Helsiński, który miał nadzorować wdrażanie postanowień KBWE. W latach 1980-1981 był szefem Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ "Solidarność", dokumentującej represje władzy wobec opozycji i niosącej pomoc ich ofiarom. Dostał się do prezydium zarządu Regionu Mazowsze "S", a potem do Komisji Krajowej. Organizował też w podziemiu Radio Solidarność.

Więzienie i Okrągły Stół

W stanie wojennym ukrywał się. Aresztowany 29 sierpnia 1982 r. dwa lata przesiedział w więzieniu. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu po stronie "Solidarności", po przełomie 1989 r. od 4 lipca tego roku nieprzerwanie do 2011 r. sprawował - z rekomendacji różnych partii - mandat senatora RP, w ostatniej kadencji był wicemarszałkiem Senatu. W 1989 r. był bezpartyjnym kandydatem Komitetu Obywatelskiego, w 1991 wystartował jako kandydat niezależny, w 1993 r. - z rekomendacji NSZZ "Solidarność", w 1997 r. - Ruchu Odbudowy Polski, a w 2001 r. - Bloku Senat 2001.

W ostatnich latach związał swoje polityczne życie z PiS (wcześniej wielokrotnie na przestrzeni lat współpracował z Jarosławem Kaczyńskim) - w 2005 i w 2007 r. był senatorem właśnie z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Z członkostwa w klubie PiS zrezygnował w lutym 2010 r., w lipcu tego samego roku wrócił do klubu, a w 2011 r. wszedł w skład rady Stowarzyszenia Solidarni 2010. W listopadzie 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Romaszewskiego Orderem Orła Białego. W 2011 r. po raz pierwszy nie obronił mandatu w Senacie, powołano go za to do Trybunału Stanu.

Więcej o: