"Gliński ma zasłonić Macierewicza. Bo w wyborach prezydenckich trzeba pokazać partię w wersji light"

"Prezes PiS już dawno wymyślił, że obsadzi prof. Glińskiego w roli kandydata na prezydenta" - pisze na swoim blogu na Polityka.pl Anna Dąbrowska, dziennikarka polityczna tygodnika. Wg niej dla prezesa PiS Gliński jest idealnym kandydatem. "Jest spoza partii, a prezes - namaszczając go na to stanowisko - już w zarodku tłumi partyjną, ambicjonalna dyskusję o tym >>dlaczego on, a nie ja<<" - pisze.

Piotr Gliński stanie na czele nowo utworzonego w Prawie i Sprawiedliwości ciała - Rady Programowej. Z grupą mają współpracować m.in. eksperci dotychczas współpracujący z Glińskim. - Rada będzie ciałem konsultacyjno-doradczym. Nasz program będzie miał otwartą formułę, będzie uzupełniany o nowe rozwiązania - powiedział polityk z kierownictwa PiS.

"Jarosław Kaczyński chce zakotwiczyć w świadomości wyborców to, że Gliński będzie kandydatem PiS na prezydenta" - komentuje dzisiaj na stronie internetowej tygodnika "Polityka" Anna Dąbrowska, dziennikarka polityczna .

"Kaczyńskiego interesuje tylko stanowisko premiera"

Zdaniem Dąbrowskiej to, że Gliński będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich, prezes partii wymyśli już dawno temu. "Kaczyński nie jest i nigdy nie był zainteresowany słynnym już prezydenckim żyrandolem, o którym wspominał Tusk, co długo mu zresztą potem wypominano. Kaczyńskiego interesuje tylko stanowisko premiera, które daje realną władzę" - wytyka dziennikarka.

Podkreśla też, że gdyby Jarosław Kaczyński został prezydentem, musiałby oddać przywództwo w partii, "czego nie jest w stanie sobie nawet wyobrazić".

"Smoleński elektorat dowartościowany. Pora na PiS light"

Rada Programowa PiS ma pracować nad uzupełnianiem programu PiS, który partia przyjmie na sobotnim kongresie w Warszawie. Postawienie Piotra Glińskiego na czele Rady to - zdaniem Dąbrowskiej - podniesienie rangi socjologa, który już był kandydatem PiS na premiera i prezydenta Warszawy.

Ma to też być sygnałem dla wyborców, którzy oczekują od Prawa i Sprawiedliwości bardziej "centrowego kursu". "Gliński ma zasłonić Macierewicza" - uważa dziennikarka "Polityki". "Smoleński elektorat został nie tak dawno dowartościowany awansem Macierewicza na wiceprezesa PiS. W wyborach prezydenckich trzeba pokazać partię w wersji light, spokojną i z profesorskim zapleczem. Rada Programowa PiS z Glińskim na czele wpisuje się w ten scenariusz doskonale" - puentuje Dąbrowska.

W grupie ekspertów, którzy będą działali w ramach Rady Programowej, znaleźć się mają m.in.: prof. Jacek Czaputowicz (b. szef KSAP), prof. Antoni Kamiński (socjolog, b. szef Transparency International Polska), dr hab. nauk medycznych Krzysztof Krajewski-Siuda; dr Dariusz Kucharski (historyk, pracownik Służby Celnej); prof. Ewa Leś (politolog), prof. Witold Modzelewski (specjalista od systemów podatkowych), prof. Włodzimierz Pańków (zajmuje się m.in. socjologią pracy), gen. Roman Polko (b. szef GROM), prof. Krzysztof Rybiński (ekonomista), dr hab. Andrzej Waśko (b. wiceszef MEN), dr Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, ekspert ds. polityki bezpieczeństwa i polityki zagranicznej).

Nowy blog - Anna Gmiterek-Zabłocka zajmie się Twoją sprawą! >>

Więcej o: