Jest akt oskarżenia ws. zegarka Nowaka. Byłemu ministrowi grozi do 3 lat więzienia

Były minister transportu Sławomir Nowak został oskarżony o złożenie pięciu niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych. Zarzuty w tej sprawie usłyszał już 9 stycznia, teraz akt oskarżenia wpłynął do sądu - dowiedziało się w warszawskiej prokuraturze radio TOK FM. Nowak twierdzi, że jest niewinny. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Sławomir Nowak został oskarżony o składanie niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych. Według prokurator Katarzyny Calów-Jaszewskiej ze stołecznej prokuratury okręgowej chodzi o pięć oświadczeń składanych od listopada 2011 r. do marca 2013 r. Były minister nie wymienił w nich m.in. zegarka o wartości ponad 10 tys. zł.

- Czyn, który jest zarzucany panu posłowi, jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat trzech - powiedziała radiu TOK FM prok. Calów-Jaszewska.

Upadek ministra Nowaka

Jako pierwsza o zarzutach dla Nowaka poinformowała telewizja TVP Info . Pierwszy o całej sprawie napisał pod koniec kwietnia 2013 r. "Wprost". Według tygodnika minister transportu w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających publikację nosił zegarki warte w sumie 70 tys. zł. Autorzy artykułu twierdzili, że Nowak wymienia się zegarkami z biznesmenem Piotrem Wawrzynowiczem.

Tekst wywołał w rządzie małe trzęsienie ziemi. W wyniku publikacji prokuratura wszczęła śledztwo ws. złożenia fałszywego oświadczenia majątkowego przez ministra. Nowak po publikacji twierdził, że wymienił się zegarkami z kolegą. Ale po artykule tygodnika uzupełnił oświadczenie majątkowe. Według prokuratury miał świadomość tego, że posiada przedmiot, który trzeba wpisać do oświadczenia majątkowego, a jednak tego nie robił.

Nowak odchodzi z rządu, słyszy zarzuty, jest akt oskarżenia...

Nowak zrzekł się immunitetu poselskiego , złożył dymisję na ręce premiera Donalda Tuska , a 9 stycznia usłyszał zarzuty złożenia fałszywych zeznań - a dokładnie pięciu nieprawdziwych oświadczeń majątkowych. Dziś do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia trafił akt oskarżenia.

Zobacz wideo

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>> Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>

Więcej o: