Agencja AP usuwa zdjęcia Fidela Castro. "Zostały zmanipulowane". Ze zdjęć wycięto...

"Associated Press usunęła 7 ostatnich zdjęć Fidela Castro ze swoich archiwów po tym, jak odkryła, że były zmanipulowane. Komputerowo został usunięty z ucha Castro jego aparat słuchowy" - pisze "The Guardian".

"Usunięte zdjęcia Castro pochodzą od kubańskiego rządu. Widać na nich Fidela Castro, byłego prezydenta Kuby, podczas dwóch spotkań; z prezydentem Ekwadoru i z prezydent Argentyny" - pisze "The Guardian" .

Zdjęcia rozpowszechniono, zanim odkryto manipulację

W przypadkach zdjęć z obu spotkań, jak podaje AP, z "ucha Castro został komputerowo usunięty drucik będący częścią jego aparatu słuchowego". AP podejrzewa, że edycji fotografii dokonał kubański dystrybutor zdjęć najważniejszych osób na Kubie. Niektóre ze zdjęć zostały rozpowszechnione przez AP, zanim manipulację wykryto.

"Autorem usuniętych przez AP zdjęć Fidela Castro jest jego syn, Alex, który oświadczył, że nie wiedział o manipulacji" - pisze "The Guardian".

Manipulacja wyszła na jaw po porównaniu zdjęć

AP tłumaczy swoją decyzję o skasowaniu zdjęć z archiwów tym, że "usuwanie jakichkolwiek elementów ze zdjęć jest całkowicie nieakceptowalne i jest jasnym naruszeniem standardów AP".

Agencja tłumaczy, że korzysta z fotografii pochodzących z innych źródeł niż własne jedynie wtedy, gdy nie ma innego wyjścia. Tak miało być też w tym przypadku.

Manipulacja wyszła na jaw, kiedy AP posłużyła się zdjęciami zaoferowanymi jej przez kubańskie źródło rządowe, a potem porównała je ze zdjęciami zakupionymi od Alexa Castro. Na zdjęciach pochodzących bezpośrednio od fotografa drucik w uchu jego ojca był widoczny.

"Teraz AP bada 150 innych zdjęć Castro pod kątem tego, czy w nich także zostały wprowadzone jakieś zmiany" - informuje "The Guardian".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>

 

Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

 

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>

Więcej o: