Filar o decyzji sądu ws. Mariusza T.: Jego upilnowanie będzie priorytetem. To będzie dużo kosztowało podatników

- Jeżeli ma dojść do poważnego wyroku, to sprawa musi być traktowana z największą powściągliwością i z największym szacunkiem do prawa. Obrona może stosować różne kruczki prawne, które wydłużą pobyt Mariusza T. na wolności i będzie to podatników bardzo dużo kosztowało, ponieważ wymiar sprawiedliwości musi zastosować ponadprzeciętne środki bezpieczeństwa. Ale trudno, są pewne priorytety - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl prof. Marian Filar, prawnik i były poseł Stronnictwa Demokratycznego.

W Sądzie Okręgowym w Rzeszowie odroczono dzisiaj rozprawę w sprawie Mariusza Trynkiewicza , zabójcy czterech chłopców. Kolejne posiedzenie odbędzie się 3 marca.

Pełnomocnik Trynkiewicza powiedział, że złożył wnioski dowodowe; wiadomo, że jednym z nich, który został przyjęty przez sąd, jest wniosek o przesłuchanie dwóch świadków. Dodał, że innym powodem, dla którego rozprawa została odroczona, jest to, że do sądu nie dotarły jeszcze wysłane przez Lewandowskiego uwagi i zastrzeżenia dotyczące opinii biegłych. - Opinie biegłych były wydawane w trybie bardzo szybkim, jeszcze zanim sąd zdecydował, co jest materiałem dowodowym - powiedział pełnomocnik Mariusza Trynkiewicza.

Teraz zadanie jego upilnowania jest absolutnym priorytetem

Odroczenie rozprawy oznacza, że Trynkiewicz może spędzić więcej czasu na wolności. Wydłuża się bowiem czas podjęcia przez sąd ewentualnej decyzji o jego przymusowej izolacji. Trynkiewicz ma opuścić zakład karny jutro. Nie wiadomo, gdzie zamieszka, ale jego wypuszczeniu ostro sprzeciwia się opinia publiczna, która obawia się o bezpieczeństwo dzieci.

Tymczasem nad bezpieczeństwem społeczeństwa oraz samego Trynkiewicza (aby uchronić go przed linczem) ma czuwać policja. Przestępca będzie pod jej stałą obserwacją. Jak zauważa prof. Marian Filar, koszty całego przedsięwzięcia będą zapewne wysokie. - Wina tego człowieka nie budzi wątpliwości. On sam przyznaje się, że takim właśnie go Bóg stworzył. Teraz zadanie jego upilnowania jest absolutnym priorytetem - powiedział.

I dodał: - Obrona może stosować różne kruczki prawne, które wydłużą pobyt Trynkiewicza na wolności i będzie to podatników bardzo dużo kosztowało, ponieważ wymiar sprawiedliwości musi zastosować ponadprzeciętne środki bezpieczeństwa - mówi.

Zaznacza jednak, że dzisiejsza decyzja sądu była jego zdaniem słuszna. - Jeżeli chcemy być poważnym państwem, w którym poważnie traktuje się wymiar sprawiedliwości, to musi to mieć swoją cenę. Popieram strategię sądu. To nie jest facet, który wybił szybę kulką śnieżną. Jego sprawa musi być poważnie potraktowana - zaznaczył.

"Satysfakcjonujące, że sąd nie poddaje się naciskowi opinii publicznej"

Decyzję sądu komentował dzisiaj także dr Adam Bondar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Dla nas satysfakcjonujące jest to, że mamy wrażenie, że sąd chce przestrzegać wszelkich reguł prawa oraz zasad demokratycznego państwa prawnego. Że nie poddaje się naciskowi opinii publicznej, żeby orzekać szybko, zanim nastanie magiczna data 11 lutego 2014 r., czyli data wyjścia na wolność pana Mariusza Trynkiewicza - mówił w TVP Info.

- Należy wiązać dzisiejszą decyzję o odroczeniu rozprawy z tym, co się działo w stało zeszłym tygodniu. W zeszłym tygodniu Sąd Okręgowy w Rzeszowie udzielił tzw. zabezpieczenia roszczenia polegającego na tym, że pan Trynkiewicz ma się meldować na policji, nie może opuszczać kraju, ale także policja została upoważniona do prowadzenia wobec niego czynności operacyjno-rozpoznawczych - zaznaczył Bondar.

I dodał: - Oczywiście można mieć wątpliwości, co do tego, czy procedura cywilna pozwala na tego typu czynności. Natomiast tutaj musimy zdać sobie sprawę, że w takiej sytuacji sąd postąpił zgodnie z zasadą proporcjonalności. Wyważył zagrożenie wobec osób postronnych i wobec samego Trynkiewicza.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>

 

Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

 

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>

Więcej o: