"Wprost": Będzie "biała księga" nt. pedofilii w polskim Kościele. Wyda ją Episkopat

Episkopat Polski wyda "białą księgę" nt. pedofilii w polskim Kościele - dowiedział się "Wprost". Informację tę potwierdza w rozmowie z tygodnikiem prezes KAI Marcin Przeciszewski: - Rzeczywiście, takie prace trwają. Dokument ma być opublikowany w ciągu kilku miesięcy.

Według naszych informacji opracowanie "białej księgi" koordynuje sekretariat Konferencji Episkopatu Polski. Znajdzie się w niej opis obowiązujących procedur i działań Kościoła w sprawach pedofilskich, dotyczących zarówno traktowania podejrzanych, karania tych przestępstw na gruncie kościelnym, jak i pomocy ofiarom. Księga zawierać też będzie szczegółowy zbiór dokumentów Stolicy Apostolskiej oraz Kościoła w Polsce na ten temat oraz nauczanie poszczególnych papieży w tej kwestii. - Prawdopodobnie po raz pierwszy zaprezentowane też zostaną polskie statystyki takich przypadków - mówi w rozmowie z "Wprost" Przeciszewski.

Tygodnik przypomina, że Konferencja Episkopatu Polski już w 2009 r. opracowała wytyczne dotyczące pedofilii, w których zawarto wskazówki, jak reagować na wykroczenia duchownych wobec małoletnich. W maju 2011 r. Kongregacja Nauki Wiary zleciła opracowanie analogicznych dokumentów wszystkim episkopatom świata. Wydany wówczas watykański okólnik określał, że poszczególne konferencje biskupów muszą w ciągu roku opracować precyzyjne procedury postępowania w sprawach pedofilskich. Polskie wytyczne wysłano do Watykanu w marcu 2012 r., ale zostały one odesłane do uzupełnienia, gdyż uznano je za zbyt ogólne. Z tej przyczyny biskupi opracowali do nich trzy aneksy, które w październiku ub. roku wysłali do Stolicy Apostolskiej. Pierwszy aneks dotyczy pomocy ofiarom pedofilii, drugi - procedur postępowania ze sprawcami, a trzeci - antypedofilskiej profilaktyki wśród kleryków.

Szczegółów dokumentu nie ujawniono opinii publicznej.

Według informacji "Wprost" treść aneksów zostanie ujawniona właśnie w "białej księdze", dlatego jej publikacja jest uzależniona od akceptacji Stolicy Apostolskiej, która prawdopodobnie nastąpi jeszcze w tym roku.

Seremet: Kościół nie ma obowiązku zawiadamiania o przypadkach pedofilii

W środę prokurator generalny Andrzej Seremet przypomniał, że Kościół katolicki w Polsce nie ma prawnego obowiązku zawiadamiania prokuratury o przypadkach pedofilii, ale jest to kwestią sumienia duchownych. Zapewnił, że prokuratura reaguje na wiarygodne sygnały.

W ten sposób Seremet skomentował informacje o ogłoszonym w Genewie raporcie Komitetu ONZ ds. Praw Dziecka krytycznie oceniającym postawę Watykanu w sprawach ujawnianych w Kościele przypadków pedofilii duchownych. Zdaniem Komitetu przyzwalała ona na wykorzystanie dziesiątek tysięcy dzieci przez księży pedofilów. Watykan, oskarżony o złamanie Konwencji o Prawach Dziecka, chce się odnieść do tych zarzutów i w raporcie widzi też ingerencję w nauczanie Kościoła.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>

 

Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

 

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>

Więcej o: