Papież do polskich biskupów: Więcej troski o ubogich. "Podczas audiencji nie było mowy o abp. Wesołowskim"

- Trzeba szukać, także na peryferiach, i iść do tych, którzy oczekują na Dobrą Nowinę. Ten styl apostolski wymaga ducha ubóstwa, wyrzeczenia - poradził papież Franciszek polskim biskupom przybyłym z wizytą do Watykanu. Abp Michalik po audiencji: Nie rozmawialiśmy o abp. Wesołowskim.

Franciszek spotkał się z biskupami w sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. Swoje porady przekazał w przemówieniu kierowanym do całego biskupstwa polskiego.

- Nikt i nic niech nie wprowadza podziałów między wami, drodzy bracia! - zaczął papież. - Jesteście wezwani, aby budować jedność i pokój zakorzenione w miłości braterskiej i by wszystkim dać tego podnoszący na duchu przykład. Z pewnością postawa taka będzie owocna i da waszemu wiernemu ludowi moc nadziei.

Trzeba zmierzyć się z nowymi wyzwaniami

Według Franciszka dostrzegalne jest osłabienie w różnych aspektach życia chrześcijańskiego. Rodzi to potrzebę zmierzenia się z nowymi wyzwaniami, które stoją przed Kościołem. Wyzwania te to m.in. "idea niczym nieskrępowanej wolności, tolerancja wroga lub nieufna względem prawdy czy niezadowolenie ze sprzeciwu Kościoła wobec panującego relatywizmu".

Papież zauważył też, że choć "Pan w minionych dekadach powołał na polskiej ziemi wielu robotników na swoje żniwo", liczba powołań w Polsce spada. - Na was, drodzy biskupi, spada zadanie zapewnienia, aby modlitwa o powołania przełożyła się na konkretne zaangażowanie w duszpasterstwie powołaniowym i na dobre przygotowanie kandydatów w seminariach - dodał.

Duch ubóstwa i wyrzeczenia

Franciszek wezwał polskich biskupów do "szukania na peryferiach". - Trzeba iść do tych, którzy oczekują na Dobrą Nowinę Chrystusa - powiedział. Zaznaczył jednak, że ten styl apostolski "wymaga ducha ubóstwa, wyrzeczenia, aby być wolnymi w głoszeniu i szczerymi w dawaniu świadectwa miłosierdzia". Powołał się przy tym na nauki Jana Pawła II.

Na zakończenie papież zachęcił do troski o ubogich. - Na zakończenie zachęcam was do troski o ubogich. Także w Polsce, pomimo aktualnego rozwoju gospodarczego kraju, jest wielu potrzebujących, bezrobotnych, bezdomnych, chorych, opuszczonych, a także wiele rodzin - zwłaszcza wielodzietnych - bez wystarczających środków do życia i wychowywania dzieci. Bądźcie blisko nich! - zakończył Franciszek.

Abp Michalik: Nie rozmawialiśmy o abp. Wesołowskim

- Podczas spotkania z Franciszkiem nie rozmawialiśmy o sprawie abp. Wesołowskiego - powiedział po audiencji u papieża abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski. Jego wypowiedź zacytował portal TVN 24.pl .

Chodzi o abp. Józefa Wesołowskiego, byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie, który został odwołany ze stanowiska przez papieża w związku z podejrzeniami o pedofilię.

Abp Michalik oświadczył, że sprawa abp. Wesołowskiego nie jest "tematem do zajęcia duszpasterskiego".

Jak podał TVN24.pl, przedstawiciele polskiego episkopatu, którzy byli obecni na konferencji prasowej po audiencji u papieża, nie chcieli też komentować bardzo krytycznego raportu Komitetu ds. Praw Dziecka ONZ dotyczącego pedofilii w Kościele.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>

 

Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

 

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>

Więcej o: