Google daje Rosji prztyczka w nos. Rosyjscy geje dziękują za wsparcie

Dzisiejszy Google Doodle daje Rosji prztyczka w nos z okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Rysunki przedstawiające sportowców na tle tęczowej flagi - symbolu ruchu LGBT - są krytyką rosyjskiego prawa, które zabrania ?promowania nietradycyjnych relacji seksualnych?.

Doodle pojawiło się w każdej wersji językowej Google'a, włączając rosyjską. Oprócz tęczowej flagi na stronie wyszukiwarki znajduje się też fragment Karty Olimpijskiej odnoszący się do zakazu dyskryminacji .

"Uprawianie sportu jest prawem człowieka. Każdy musi mieć możliwość uprawiania sportu bez jakiejkolwiek dyskryminacji i w zgodzie z duchem olimpijskim, czyli w atmosferze wzajemnego zrozumienia, przyjaźni, solidarności i zasad fair play".

Google nie wydało jeszcze oświadczenia dotyczącego nowego Doodle. Jak pisze "Los Angeles Times", rzecznik korporacji odmówiła komentarza w tej sprawie.

Wacław Radziwinowicz o igrzyskach w Soczi i absurdach współczesnej Rosji >>

Świat zwrócony w stronę Rosji

Organizatora zimowych igrzysk olimpijskich skrytykował wczoraj sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. - Ataki na homoseksualistów, biseksualistów, osoby transpłciowe i dwupłciowe w Rosji są niedopuszczalne. Musimy sprzeciwić się aresztowaniom, wyrokom więzienia i dyskryminacji, z którą muszą mierzyć się w tym kraju - powiedział.

Rosję skrytykowało także 200 wybitnych pisarzy z 30 krajów, publikując na łamach "Guardiana" list otwarty, potępiający rosyjską ustawę zakazującą propagowania "nietradycyjnych relacji seksualnych". Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się nobliści Guenter Grass, Wole Soyinka, Elfriede Jelinek i Orhan Pamuk, a także wielu innych znanych pisarzy - m.in. Salman Rushdie, Margaret Atwood czy E.L. Doctorow. Oskarżyli Rosję o "paraliżowanie kreatywności" oraz narażanie pisarzy na niebezpieczeństwo.

Homoseksualiści dziękują za wsparcie

Organizacja Rosyjska Sieć LGBT (Russian LGBT Network) podziękowała za wsparcie płynące z całego świata.

"Drodzy przyjaciele i sojusznicy! W oczekiwaniu na Igrzyska Olimpijskie chcieliśmy powtórzyć, jak wdzięczni jesteśmy za solidarność, dobre i piękne słowa wsparcia, które otrzymujemy od was każdego dnia, oraz akcje i kampanie, które organizujecie. Wasze wsparcie jest dla nas bardzo ważne! Dziękujemy bardzo wszystkim! Kochamy was!" - napisano na facebookowym profilu organizacji.

Gejom grozi kara więzienia

Ustawę zakazującą propagowania "nietradycyjnych relacji seksualnych" wśród nieletnich wprowadzono w Rosji w ubiegłym roku. Za jej naruszenie grożą grzywny, a nawet kara więzienia. Prawo ostro krytykowali obrońcy praw człowieka i Zachód. Zdaniem przeciwników ustawa dyskryminuje i stygmatyzuje homoseksualistów. W ubiegłym miesiącu grzywną w wysokości 50 tys. rubli (równowartość 1.400 dolarów) ukarano wydawcę gazety z rosyjskiego Dalekiego Wschodu, który zamieścił wywiad z nauczycielem gejem broniącym homoseksualistów.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>

 

Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

 

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>

Więcej o: