Bp Ryczan wkrótce kończy 75 lat. Złożył rezygnację, ale posługi nie kończy

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan złożył rezygnację z urzędu. 10 lutego hierarcha kończy 75 lat. Jego rezygnacja wynika z wymogów prawa kanonicznego.

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan, tuż przed wyruszeniem do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum, która potrwa do 8 lutego - złożył na ręce Nuncjusza Apostolskiego rezygnację ze sprawowanego urzędu. - To typowa procedura określona prawem kanonicznym. Ksiądz biskup uczynił to nieco wcześniej, gdyż 75 lat kończy 10 lutego - tuż po powrocie od Ojca Świętego - tłumaczy ks. Dariusz Gącik, notariusz Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Ks. Gącik wyjaśnia, że rezygnacja z urzędu nie jest żadnym zaskoczeniem i wynika wyłącznie z wymogów prawa kanonicznego, nie ma też związku ze stanem zdrowia bp. Ryczana. - Do takiej decyzji zobowiązany jest nie tylko biskup, ale i każdy pełniący urząd w Kościele, np. księża proboszczowie - precyzuje ks. Gącik.

Urzędowa rezygnacja bp. Ryczana nie oznacza jednak, że przestaje on wypełniać swoją posługę. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, do którego trafiła oficjalna rezygnacja biskupa kieleckiego, przekaże dokument Ojcu Świętemu, który zdecyduje o dalszych krokach.

Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 w Żurawicy k. Przemyśla. W 1956 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, przerwane dwuletnią służbą wojskową w Morągu. W 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie, następnie pracował jako wikariusz w parafiach w Szebnie i Rzeszowie. W 1993 przyjął święcenia biskupie. Nowy biskup kielecki przyjął zawołanie ,"W więzach wspólnoty". Bp Ryczan nadal prowadził wykłady oraz seminaria doktoranckie. Od 1997 r. jest profesorem nadzwyczajnym.

Zainteresowania naukowe bp Ryczana skupiają się na socjologii religii i katolickiej nauce społecznej. Prace badawcze dotyczą: religijności, powołań kapłańskich i zakonnych, tradycji religijnej, wartości podstawowych społeczeństwa, koncepcji ładu społecznego i roli Kościoła w życiu społecznym. Jego bibliografia obejmuje kilkadziesiąt pozycji, ponadto drukiem kilkakrotnie ukazywały się zbiory kazań.

Ostatnio biskup zasłynął wypowiedziami, w których krytycznie wypowiadał się o "ideologii gender".

Więcej o: