Prezes NIK: Zaczynamy kontrolę w ZUS dotyczącą środków z OFE. Wyniki w maju

- Dzisiaj zaczynamy kontrolę ZUS - powiedział prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski w TVN24. Działania izby będą dotyczyć przejęcia 150 mld złotych z OFE. Ma odpowiedzieć na pytanie, czy transfer pieniędzy nie wpłynie na wypłaty rent i emerytur. Wnioski mają być znane w maju.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski rozmawiał w TVN24 z Bogdanem Rymanowskim. Rozmawiali o raporcie GUS dotyczącym niedostatku wśród dzieci oraz o przygotowaniu ZUS na przyjęcie 150 mld złotych z OFE.

Są pieniądze i chęci, ale system nie działa

- Panie prezesie, z raportu GUS-u wynika, że w Polsce w niedostatku żyje 1,5 mln dzieci. Jest pan zszokowany tą liczbą? - zapytał szefa NIK Bogdan Rymanowski. - Mówię to ze smutkiem, ale nie jestem zaskoczony. To wynika też z raportów NIK - odpowiedział Kwiatkowski.

Według prezesa Najwyższej Izby Kontroli, na pomoc rodzinom w Polsce przeznacza się prawie 50 mld złotych. Problem w tym, że są rozproszone na kilkadziesiąt różnych programów. - To jest najsmutniejsze. Środki finansowe są, deklaracje i chęci pomocy również, ale nie przekłada się to na działający system pomocy - dodał.

- Dzisiaj mogę pierwszy raz publicznie powiedzieć o wynikach raportu dotyczącego aktywizacji zawodowej osób w wieku powyżej 50 lat. W tej grupie bezrobocie rośnie najszybciej, a mamy programy, na które są przeznaczane spore środki. Są instytucje, ale efektu nie ma. Musimy odpowiedzieć na pytanie: "Co zrobić, aby te instrumenty pomocy obywatelom były wreszcie skuteczne?" - podkreślił.

"Zaczynamy kontrolę ZUS"

- Dzisiaj zaczynamy kontrolę ZUS, jego przygotowania do przyjęcia tych środków - odpowiedział Kwiatkowski na pytanie o pieniądze z OFE. - Przede wszystkim będziemy sprawdzać, czy cała ta operacja nie wpłynie na sprawność wypłacania rent i emerytur. Kontrola będzie prowadzona bardzo szybko, już w maju powinniśmy przedstawić wnioski - poinformował szef NIK.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: