Najwyższa niemiecka nagroda dla filmu "Nasze matki, nasi ojcowie"

Kontrowersyjny film "Nasze matki, nasi ojcowie", wyprodukowany przez ZDF, ukazujący w przekłamany sposób polski ruch oporu w czasach hitlerowskich, został odznaczony najbardziej renomowaną niemiecką nagrodą dla telewizyjnych produkcji filmowych.

Filmowa trylogia wyprodukowana przez Nico Hofmanna, opowiadająca historię pięciorga przyjaciół w okresie II wojny światowej, została odznaczona jako najlepszy film. Autor scenariusza Stefan Kolditz, odbierając Złotą Kamerę, podkreślał odpowiedzialność Niemców, by przekazywać następnym pokoleniom doświadczenia z okresu wojennego.

Film ten przyjęty został jednak z wielkim sceptycyzmem za granicą, a szczególnie w Polsce, przede wszystkim ze względu na przedstawienie Niemców jako ofiary reżimu narodowych socjalistów. W Polsce podniósł się protest ze względu na to, że bojowników AK przedstawiono w tym filmie jako antysemitów. O tym aspekcie filmu na rozdaniu nagród nie było mowy. Stefan Kolditz mówił raczej o tym, jakim zainteresowaniem cieszą się pokazy filmu na całym świecie, w ponad 90 krajach.

Plejada najlepszych

Wyróżnienie jako najlepsza niemiecka aktorka otrzymała Nadja Uhl za główną rolę w thrillerze "Operation Zucker". Zagrała tam komisarza policji, która chce rozgromić sieć pedofilii. Ta jej kreacja aktorska została już nagrodzona w ubiegłym roku nagrodą Bambi. Złotą Kamerę dla najlepszego niemieckiego aktora otrzymał Thomas Thieme ("Der Tote im Watt"). Za najlepszego zagranicznego aktora jury uznało Matthew McConaugheya, za najlepszą aktorkę zagraniczną Gwyneth Paltrow.

Słynna aktorka amerykańska Diane Keaton i szwajcarski aktor Bruno Ganz otrzymali Złote Kamery za swój życiowy dorobek artystyczny. Podczas gali rozdania nagród, transmitowanej na żywo przez ZDF, wszyscy obecni uczcili minutą ciszy Maximiliana Schella, światowej sławy aktora filmowego i teatralnego, nagrodzonego już za młodych lat Oscarem, który zmarł w sobotę (1.02) w wieku 83 lat.

W jury Złotej Kamery, nagrody fundowanej przez telewizyjne czasopismo "Hoerzu", zasiadali w tym roku popularni niemieccy aktorzy: Iris Berben, Til Schweiger, kabarecistka Martina Hill, prezenterka telewizyjna Sandra Maischberger, producent filmowy Nico Hofman i członkowie redakcji pisma "Hoerzu", wychodzącego w wydawnictwie Springera.

embed

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o: